Operatiune triunghiulara

Mesaj
Autor
bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Operatiune triunghiulara

#1 Mesaj de bizganf »

Buna ziua,
am o situatie pe care nu stiu exact unde sa o incadrez, si mi-ar prinde bine o parere/sfat.
Sociatatea A din Romania achizitioneaza de la societatea B din Italia un utilaj cu livare in Romania, transport inclus.
Societatea A vinde la export (Stat NON-UE) catre societatea C utilajul respectiv, facand dve.
Nelamurirea mea este:
Societatea A inregistreaza achizitia ca fiind intracomunitara si declara in 390? atat bunurile cat si serviciile(transport it-ro)? sau nu?
Se incadreaza in operatiune trinunghiulara?
Mentionez ca beneficiarul final (non-eu) nu este inregistrat in scop de tva in nici un stat membru
Multumesc anticipat

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Operatiune triunghiulara

#2 Mesaj de pomparaus »

Nu este operatiune triunghiulara pt.ca nu respecta una dintre caracteristicile acestei operatiuni si anume aceea ca toate cele 3 parti sa detina cod valid de TVA.

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Operatiune triunghiulara

#3 Mesaj de bizganf »

Multumesc frumos!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Operatiune triunghiulara

#4 Mesaj de gheorghei642 »

bizganf: Prima caracteristica pentru operațiunea triunghiulară consta in faptul ca are ca obiect întotdeauna o livrare de bunuri. O a doua trăsătură se referă la părțile operațiunii care sunt în număr de trei și care trebuie să dețină cod de TVA în trei state membre diferite: furnizorul, cumpărătorul-revânzător și beneficiarul final. A treia caracteristică privește transportul: bunurile să fie transportate direct din statul membru al furnizorului în statul membru al beneficiarului, fără ca acestea să mai tranziteze statul membru din care cumpărătorul-revânzător a comunicat codul sau de TVA.

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Operatiune triunghiulara

#5 Mesaj de bizganf »

Da, asa este, asa citisem si eu dar cum sunt la inceput :), avusesem o discutie anterioara cu un contabila care mi-a zis ca ar putea fi operatiune triunghiulara, ma gandesc pe fondul ne cunoasterii tuturor detaliillor dumneaei a ajuns la ideea aceasta.
Multumesc frumos pt raspuns!

Scrie răspuns