Plafon TVA

Mesaj
Autor
onicag33
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 12, 2020 11:43 am

Plafon TVA

#1 Mesaj de onicag33 »

Buna ziua!
Am si eu o neclaritate in legatura cu noile plafoane de plata TVA de la 01.07.2021.

O sa intreb direct pentru situatia noastra:
-Firma este neplatitoare de TVA (nu a atins plafonul de 300.000 lei in nici unul dintre ani).
-Vinde produse doar catre clienti din Romania atat persoane fizice cat si persoane juridice (persoane fizice in majoritate).
-Nu a vandut niciodata catre persoane din alta tara in afara de Romania. Nu a facut achizitii din alte tari.

Vinde prin:
-comenzi telefonice
-comenzi pe email
-siteuri de anunturi (preluam comenzile prin telefon sau mesageria din respectivul site)
-plaforme marketplace (de tip emag, teamdeals, okazii care incaseaza de la curier isi retin comisioanele si apoi ne vireaza noua banii) exclusiv in Romania
-siteuri care ne preiau comenzile inregistrate de ei telefonic dar sunt expediate de catre noi prin curieri si incasate direct de noi de la curieri (siteurile respective nu au intelegeri sau contracte cu curieri), in toate situatiile comenzile sunt confimate/corectate/refacute telefonic (sunt multe cu adrese gresite, cu comanda gresita in sensul ca doreau alt produs etc)
.
Intrebarea este daca la atingerea plafonului de 10.000 euro vanzari la distanta in Romania trebuie sa ne inregistram pentru TVA?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Plafon TVA

#2 Mesaj de pinteae »

In cazul firmei tale, plafonul de 10000 euro se refera la vanzari B2C din tarile comunitare, altele decat Romania.
Eugen Pintea

onicag33
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 12, 2020 11:43 am

Re: Plafon TVA

#3 Mesaj de onicag33 »

Acest aspect ramane neschimbat chiar si dupa OUG 59/2021?
Imi cer scuze pentru insistenta dar am auzit variante suficiente cat sa ne provoace insomnii.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Plafon TVA

#4 Mesaj de pinteae »

Da.
Eugen Pintea

Scrie răspuns