GESTIUNE CANTITATIV VALORIC

Mesaj
Autor
oprinaa8
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 12, 2013 2:05 pm

GESTIUNE CANTITATIV VALORIC

#1 Mesaj de oprinaa8 »

Buna ziua,
Am tot citit despre acest topic, insa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat...Pentru o socoetate care comercializeaza en gros GPL evidenta se tine cantitativ valoric la pret de achizitie...numai ca de curand si-a deschis si o statie de comercializare en-detail si fiind consideratata unitate de vanzare cu amanuntul ce afiseaza pret de vanzare evidenta ar trebui tinuta global valoric...mentionez ca ei au implementat un sistem de gestiune care evidentiaza stocul, se inregistreaza receptii si modificari de pret si pot lista raport de gestiune ...intrebarea este, daca exista acest sistem de gestiune cantitativ ar trebui sa tin evidenta contabila tot cantitativ (doar ca ar trebui sa fie o evidenta cantitativa la pret de vanzare)?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: GESTIUNE CANTITATIV VALORIC

#2 Mesaj de balazse »

Daca la unitate exista o evidenta cantitativ-valorica, atunci in contabilitate ajunge sa ai o evidenta valorica, ii drept ca pe un analitic separat.
Pana la urma ai lucra la fel pe analitic daca ai lucra cu o gestiune setat pe "global-valoric", doar ca nu setezi nici o gestiune cu acei analitici.
Asta este parerea mea.
Pentru o evidenta mai buna, la tip "Marfa" ai modifica conturile in 371.00, 378.00, 4428.00, 607.00, 707.00 (astfel poti creat alte gestiuni 371.01, etc).

Scrie răspuns