pontaj ore de noapte

Mesaj
Autor
mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

pontaj ore de noapte

#1 Mesaj de mursani »

buna ziua am avut un control de la ITM la o firma de paza si nu le a convenit pontajul si plata orelor de noapte ,adica in pontaj apare ora cand intra si ora cand iese din serviciu de unde rezulta ca a lucrat efectiv 7 ore dar pe statul de salarii apare pontat cu 8 ore si nu i s-a mai acordat spor de noapte -ITM nu admite asa ceva zice ca trebuie neaparat sa platim 25% spor pentru orele de noapte / dar art 126 din CM da aceasta posibilitate de a alege intre plata de 25% sau reducerea timpului de lucru cu o ora sau nu inteleg eu bine -cum e bine , cum sa fac? multumesc pentru eventualele raspunsuri pe care le astept de la voi

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: pontaj ore de noapte

#2 Mesaj de gheorghei642 »

- Salariații de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră fată de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în
care efectuează cel puțin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de
bază;
b) fie de un spor pentru munca prestată în timpul nopții de 25% din salariul de bază, dacă timpul
astfel lucrat reprezintă cel puțin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.
Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puțin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporție de cel puțin 30% din timpul său lunar de
lucru.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pontaj ore de noapte

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MursanI
Si nu le-ai aratat ce scrie in Codul Muncii (care ei ar trebuie sa cunoasca si mai bine)?

mursani
Mesaje: 207
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: pontaj ore de noapte

#4 Mesaj de mursani »

buna ziua s-a lamurit cu lucru de noapte 7h si platit 8 ore -dar intrebarea este cum fac pontajul de unde sa reiasa ca persoana lucreazaa efectiv 7 ore de exemplu de la ora 23-6 dar eu ii achit 8 ore -daca trec in ponjat ore de intrare 23.00- oara de iesire 6.00 am numai 7 ore si eu cum trec sau cum evidentiez in pontaj ora plataita in plus -multumesc pentru raspunsuri

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pontaj ore de noapte

#5 Mesaj de balazse »

In pontaj nici cum, in stat va aparea ca a lucrat 8 ore.

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: pontaj ore de noapte

#6 Mesaj de gheorghei642 »

mursani: Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore - art.115(1) - Codul Muncii. In consecinta, puteti reconfigura in Fisiere - Salariati, col. " norma pe zi "( corect de la 01.01.2021 " ore norma zilnica a locului de munca'") si treceti 7, cu mentinerea salariului brut de baza negociat. Apoi, completati ora inceput activitate:23.00 respectiv ora sfarsit activitate:06.00. Cu aceste reconfigurari, foaia colectiva de prezenta v-a prelua numar ore zilnice 7. Dumneavoastra veti mai trece in coloana "Ore noapte" numarul de ore din coloana " Lucrat ". De asemenea, pentru rigoare si siguranta, introduceti numarul orelor prestate in intervalul 23.00-06.00 la rd. Ore de noapte - butonul " Detalii ".

Scrie răspuns