op trezorerie

Mesaj
Autor
maierl993
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2020 10:53 am

op trezorerie

#1 Mesaj de maierl993 »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o chestie: o societate a incasat in contul de trezorerie niste bani reprezentand o subventie. Aceasta societate are datorii catre Anaf, iar de cate ori incasez ceva in acel cont, se face op catre contul unic pentru a plati datoriile. Acum cateva luni am facut un ordin de plata electronic, si-a facut administratorul cont pe SPV, a depus formularul 150 si a mers, el fiind singurul imputernicit in trezorerie pt plati. Acum a incasat din nou bani, dar cand semneaza cu semnatura lui electronica, primesc raspuns ca nu are dreptul sa depuna declaratii online. Semnatura a fost reiinoita intre timp, dar s-a facut actualizarea si pe anaf.
Este posibil sa recunoasca semnatura la momentul conectarii pe e-guvernare, dar totusi sa nu poata depune declaratii?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#2 Mesaj de pomparaus »

Trebuie sa mearga la trezorerie si sa le spuna ca vrea sa faca plati on-line din trezorerie si sa ii dea ei acces.

maierl993
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2020 10:53 am

Re: op trezorerie

#3 Mesaj de maierl993 »

Dar in aprilie cum s-a putut?! S-au mai schimbat regulile intre timp?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu te contrazic doar ma mir pt.ca nu inteleg cum ai reusit : am 2 firme carora eu le fac plati din trezorerie cu semnatura electronica si ambii administratori au mers la trezorerie sa obtina acces.

maierl993
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2020 10:53 am

Re: op trezorerie

#5 Mesaj de maierl993 »

Deci problema nu e la trezorerie... Am semnat op-ul cu semnatura mea si atunci am primit recipisa in care scrie ca nu am drept de semnatura eu. Cand semneaza el, nici nu vine recipisa in spv, doar pe stare112 pot vedea mesajul : persoana care a semnat op-ul nu are dreptul sa depuna declaratii. Dar tot cu aceeasi semnatura ma conectez la e-guvernare. Se contrazic doua lucruri aici: ma lasa sa ma conectez, deci am acces cu semnatura lui, dar cand depun, nu mai am drept sa depun....

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#6 Mesaj de pomparaus »

Orice declaratie poti semna electronic chiar si cu un token expirat doar ca nu o poti depune : dar cum ai reusit in aprilie ca asa ai zis?
Problema e strict la trezorerie, vei vedea.
DOAR trezoreria iti da acces
Condiţii pentru utilizarea OPME:
Reprezentantul agentului economic care semnează ordinul de plată multiplu electronic (OPME) trebuie să fie înrolat în Spaţiul privat virtual (SPV) ca reprezentant legal, reprezentant desemnat sau împuternicit pentru acesta ;
Reprezentantul agentului economic care semnează ordinul de plată multiplu electronic (OPME) şi persoana desemnată în Fişa specimenelor de semnătură depusă la unitatea Trezoreriei Statului la care agentul economic îşi are deschise conturile, trebuie să fie aceeaşi.
.................
Vezi : trebuie sa mearga la trezorerie sa completeze fisa specimenului de semnatura.

maierl993
Mesaje: 34
Membru din: Joi Feb 27, 2020 10:53 am

Re: op trezorerie

#7 Mesaj de maierl993 »

Revin cu noutati, poate va mai fi cineva in situatia mea... Am mers cu administratorul firmei la Trezorerie si am intrebat ce tb facut pt a putea depune op electronic. Raspunsul a fost: daca exista specimen de semnatura clasic, nu mai e nevoie de altceva, doar ca respectivul sa poata depune declaratii in numele firmei ( F150). Se pare ca in situatia mea se produsese o eroare, a trebuit sa depun din nou declaratia 150 , dar s-a rezolvat.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#8 Mesaj de pomparaus »

Singura legatura a formularului 150 (pentru depunere declaratii online) cu OPME-urile este ca aceste OP-uri on-line trebuie semnate electonic, dar formularul pentru specimen de semnatura trebuie sa fie depus la trezorerie : ok ai avut eroare cu 150, dar specimen de semnatura aveai in trezorerie.

matetorneaa
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 07, 2017 7:55 pm
Localitate: Targu Mures

Re: op trezorerie

#9 Mesaj de matetorneaa »

Administratorul nu are decat sa depuna un nou specimen de semnatura la trezorerie, pe care sa te treaca si pe tine cu prima semnatura. Dupa aceea poti face platile cu OPME din contul de trezorerie.

szakacsa267
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 18, 2020 11:30 am

Re: op trezorerie

#10 Mesaj de szakacsa267 »

PUTEM FACE INTOCMI UN OP TREZOERIE IN SAGA SI YTRIMITE DIRECT DIN SAGA?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#11 Mesaj de pomparaus »

Unde sa il trimiti?

szakacsa267
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 18, 2020 11:30 am

Re: op trezorerie

#12 Mesaj de szakacsa267 »

pomparaus scrie: Mar Iun 27, 2023 1:42 pm Unde sa il trimiti?
LA ANAF, DIRECT PENTRU OPERARE

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: op trezorerie

#13 Mesaj de pomparaus »

Nu exista asa-ceva. Poti sa faci plati directe catre ANAF din trezorie cu OPME-urile din F1129 doar daca ai specimen de semnatura la Trezorerie.

szakacsa267
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mar 18, 2020 11:30 am

Re: op trezorerie

#14 Mesaj de szakacsa267 »

pomparaus scrie: Mar Iun 27, 2023 4:27 pm Nu exista asa-ceva. Poti sa faci plati directe catre ANAF din trezorie cu OPME-urile din F1129 doar daca ai specimen de semnatura la Trezorerie.
Multumesc. :)

Scrie răspuns