impozitul pe dividende

Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

impozitul pe dividende

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua
Va ro sa ma lamuriti cu urmatoarea dilema. In urma controlului s-a impus distribuirea si plata impozitului pe dividende, mentionez ca data controlului a fost la inceputul lunii septembrie iar decizia de impunere procesul verbal etc l-am primit in data de 5 octombrie. Cand trebuie sa inregistrez in contabilitate distribuirea de dividende la data controlului sau la data primirii documentelor de la anaf? impozitul pe dividende se declara in D100 pe acest trimestru sau se depune un d100 ulterior care vizeaza doar acest impozit?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: impozitul pe dividende

#2 Mesaj de pomparaus »

De ce sa iti impuna Anaf "distribuirea la dividende, cumva sold mare in 5311 sau 542?!
Un control poate sa dureze ceva timp, documentul in baza caruia operezi in contabilitate este procesul-verbal/decizia de impunere.
Normal D100 pentru dividende se depune pentru luna in care ai distribuit dividendele cu plata impozitului pe dividende pana pe 25 luna urmatoare, dar tu avand decizie de impunere cu sume, termene...respecti solicitarile lor.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozitul pe dividende

#3 Mesaj de pinteae »

Nu se depune D100, deoarece ar conduce la dublarea impozitului. Impozitul se datoreaza pe baza Deciziei de impunere.
Inregistrarea in contabilitatea o operezi la data comunicarii procesului verbal/deciziei de impunere.
Eugen Pintea

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: impozitul pe dividende

#4 Mesaj de bodnars »

Da este vorba despre sold mare la 5311.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozitul pe dividende

#5 Mesaj de pinteae »

Ai sold creditor la 117, suficient de mare, din care poti acoperii valoarea integrala a dividendelor stabilite de catre ANAF, sau trebuie sa aloci o parte din soldul contului 121?
Eugen Pintea

bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Re: impozitul pe dividende

#6 Mesaj de bodnars »

Am suficient din 117. Dar daca nu as avea pot lua din 121?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozitul pe dividende

#7 Mesaj de pinteae »

Daca poti repartiza suma integrala din 1171 atunci este simplu. Daca nu aveai, trebuia sa intocmesti un bilant interimar.
Eugen Pintea

Scrie răspuns