Desfiintare casa de marcat

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Desfiintare casa de marcat

#1 Mesaj de dumiter »

Salutare, spuneti-mi va rog daca in situatia in care se doreste desfiintarea unei case de marcat trebuie sa transmit vreo declaratie si eu ca si contabil sau totul se face de firma de service a casei de marcat?
Multumesc mult.

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Desfiintare casa de marcat

#2 Mesaj de simonescum411 »

Trebuie sa depuneti dvs F4105 unde veti bifa in caseta E motivul. Veti atasa ca arhiva zip documentele ce stau la baza inchiderii ( daca se inchide punctul de lucru spre exemplu, veti pune documentul de inchidere punct de lucru de la reg comertului si veti bifa alte situatii si apoi inchidere punct de lucru)....depinde de motivul dvs pt care se doreste desfiintarea

dumiter
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Desfiintare casa de marcat

#3 Mesaj de dumiter »

Motivul pentru care se doreste desfiintarea casei de marcat este faptul ca nu se va mai incasa numerar ci doar prin banca.
Poate fi desfiintata pentru acest motiv?
Ar trebui sa atasez vreun document in aceasta situatie?
Dupa transmiterea declaratiei casa de marcat trebuie dusa la firma de servisare pentru a i se scoate memoria fiscala? Sau poate fi pastrata asa?
Multumesc mult.

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Desfiintare casa de marcat

#4 Mesaj de simonescum411 »

In opinia mea, daca nu intrati in categoria exceptiilor de a utiliza casa de marcat, nu puteti desfiinta casa pe motiv ca se incaseaza numai prin banca. Legea va obliga sa detineti casa de marcat indiferent ca o utilizati sau nu. Deasemenea sunteti obligat sa o conectati la anaf pana pe 30.11.2021 dupa care, daca nu o utilizati, sa depuneti lunar F4109. Eu asa cred...

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Desfiintare casa de marcat

#5 Mesaj de nasteaf »

Da, asa este, am intrebat azi la ANAF si desi casa de marcat este conectata la serverul ANAF din vara, de exemplu in luna 10.2021 nu s-a emis nici un bon fiscal, acum trebuie sa intocmesc iar Declaratia F4109 si sa o transmit online!!! Chiar nu inteleg de ce mai trebuie declaratia.Doar se vede online, daca se doreste, ca nu s-a emis nici un bon fiscal in luna 10.2021!!!

Scrie răspuns