UN STUDIU DE CAZ

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

UN STUDIU DE CAZ

#1 Mesaj de ionetei153 »

Un studiu de caz :
Este vorba de un magazin de vanzare piese auto.
Ipoteza 1.
Vine un client si comanda sa i se aduca o piesa anume.
Noi solicitam plata unui avans si se elibereaza un bon din casa de marcat cu mentiunea ,,avans,,.
In sistemul ANAF in mod automat a plecat vanzarea care este purtatoare de Tva colectat si care va sta la baza D.300.
In aceeasi zi sau a doua zi vine clientul si renunta la comanda si cere restituirea avansului, dar din casa de marcat nu avem posibilitatea sa-i facem un bon de avans cu minus.
In acest caz restituirea o facem cu Dispoz de plata si-i dam banii din casa, astfel ca gestiunea cont. 5311 se rezolva.
Ipoteza 2.
Avansul a fost incasat cu bon din casa de marcat, clientul a venit a luat piesa si a achitat diferenta cu bon din casa de marcat.
In mod automat, vanzarea din casa de marcat s-a transmis in sistemul ANAF, care este purtatoare de tva colectat si care va sta la baza D.300 a tva.
Dupa o zi-doua vine si restituie piesa pe motiv de defectiune de fabricatie si solicita banii inapoi.
Din casa de marcat nu se poate edita bon de vanzare cu minus.
Nu ne ramane decat posibilitatea sa intocmim o Nota de restituire-receptie pe baza careia se reintregeste stocul de marfa, facem o dispozitie de plata din casierieptr.suma respectiva, astfel ca din p.d.v. al gestiunii cont. 5311 si 371 totul se regleaza.
Intrebare:
Cum se va interpreta si cum se va regla diferenta dintre valoarea vanzarilor transmise online din casa de marcat si valoarea vanzarilor din conturile contabile rezultate dupa operatiunile cu restituirea sumelor si respectiv dupa returnarea pieselor?
Daca prin casa de marcat se transmite on-lyne vanzari lunare de 100.000 lei, iar in contabilitate vor fi vanzari de 80.000 lei dupa operatiunile de returnari de piese si restituiri de bani , cum se va interpreta de catre ANAF, daca in D.300 vom inscrie vanzari de 80.000 lei?
Nu cumva vor veni calare pe noi sa vada de ce sunt diferentele respective si-si vor pune cortul in curtea noastra sa nu mai scapam de ei?
Nu cumva ne vor pune sa facem o gramada de acte copii de documente,etc.ca sa explicam diferentele?
Ce este de facut? Imi scapa mie ceva pe moment si nu-mi dau seama?
Va multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: UN STUDIU DE CAZ

#2 Mesaj de balazse »

La retur se face factura storno, care il inchizi cu banii restituiti pe baza de dispozitie de plata.
Daca finantele o sa aiba intepretari o sa le rapunzi. Cred ca te complici in avans.

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: UN STUDIU DE CAZ

#3 Mesaj de ionetei153 »

Problema este ca persoanele fizice nu cer si nu li se da factura, doar bon fiscal. Din casa de marcat nu poti scoate alt bon fiscal la 2-3 zile cu minus, cu acelasi reper. In contabilitae o reglam, facem un bon de restituire sau o receptie si reintregim stocul, banii se restituie cu disp de plata.
Singura treaba care este , problema cu volumul vanzarilor din casele de marcat cuplate la ANAF si volumul vanzarilor din contabilitate ce se trec in D.300.
O sa studiem treaba in continuare.Poate mai vine cineva cu vreo parere.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: UN STUDIU DE CAZ

#4 Mesaj de mantogp710 »

Faceti factura de storno si dispozitie de plata , chiar daca pentru avans ati emis doar bon fiscal pt avans sau pt piesa. Diferentele care le-ati mentionat sunt justificate in baza actelor emise. Daca taxele si impozitele s-ar calcula pe seama datelor de la Anaf atunci care mai e rolul contabilului?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: UN STUDIU DE CAZ

#5 Mesaj de balazse »

Pentru IoneteI153
Pe ce baza ai face bon de restituire sau receptie?
De ce nu consideri factura storno optiunea perfeta (desi este cea normala)?
De altfel, de unde ai dedus ca volumul vanzarilor in casa de marcat, trebuie sa fie identice cu volumul vanzarilor din D.300?

vamanuv
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 16, 2011 2:27 pm

Re: UN STUDIU DE CAZ

#6 Mesaj de vamanuv »

SOCIETATEA,are un mijloc de transport sub sechestru la ANAF, ANAF GASIT CUMPARATORUL SI SA STABILIT SUMA, care intra in contul ANAF.CE OPERATIUNI CONTABILE FAC EU IN CONTABILITATE?1.Scaderea din gestiune 2813 = 2133 cu 55000 ron si 461 = la ? 7583, pai genereaza veni si se impoziteaza ci 16%. Va multumesc anticipat .Am rezolvat. 1. 461.1 = 7585 ron 25000 si 4423 = 461.1 ron 25000 pe baza fisei sintetice de la ANAF. Si 25000 ron x 16% = 4000 ron impozit profit.Multumesc,doamnei (SORINA -FLORENTINA MOISE) ,EXPERT CONTABIL.

Scrie răspuns