Pret productie

Mesaj
Autor
ungureanuv1
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Pret productie

#1 Mesaj de ungureanuv1 »

Exista o optiune in SAGA unde sa introduc pretul de productie prestabilit, pe care sa il preia automat cand inregistrez productia (345 = 711) ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pret productie

#2 Mesaj de septimiuv »

Prețul de producție este prețul consumurilor. Se va completa automat la validare.

ungureanuv1
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Re: Pret productie

#3 Mesaj de ungureanuv1 »

Ma gandesc la un pret de productie prestabilit care sa contina toate costurile (salarii directe, indirecte, utilitati, etc. am multe produse (laborator de cofetarie). Am introdus pana acum un pret estimat, dar trebuie sa introduc de fiecare data, zilnic, la fiecare produ. Pana acum am introdus in productie un pret estimat. S-a faccut 345 = 711 la acest pret estimat. Chiar daca este un pret estimat, mi-e greu sa completez acest pret zilnic, ori de cate ori introduc un produs. Ma gandeam daca pot sa introduc intr-un fisier acest pret, la fel cum in articole introduc prtul de vanzare. Este posibil acest lucru in aplicatie ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Pret productie

#4 Mesaj de septimiuv »

Nu trebuie introdus prețul prestabilit. Se va prelua automat în funcție de ce costuri ai în partea de jos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret productie

#5 Mesaj de balazse »

Pentru UngureanuV1
Nu este posibil acest lucru pentru moment, iar din raspunsul lui SeptimiuV cred ca nici nu se va dorii introducerea unei asemenea optiuni in program (dar poate gresesc).

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Pret productie

#6 Mesaj de danilevicis »

Puteti folosi un fisier excel cu acel pret estimat pe care sa-l importati folosind acel buton de import din ecranul de productie. Importati codurile de articole, cantitatea si pretul.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

ungureanuv1
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Re: Pret productie

#7 Mesaj de ungureanuv1 »

Am avut produse inregistrate la un pret de productie estimat, asa cum am aratat. De la 1 octombrie, am majorat preul de productie. A fost cantitati in stoc la pretul nemajorat.
Am livrat in continuare dupa 1 octombrie, stocul din urma s-a epuizat, dar in continuare mi-a efectuat scaderea din gestiune la pretul nemajorat, astfel ca, desi stocul cantitativ este zero,
soldul valoric este pozitiv.
Exemplu: am inregistrat productia 345 = 711 la pretul de7,40 lei/buc (pret majorat de la 1 octombrie). Pretul nemajorat pana la 1 octombrie a fost de 5,40 lei/buc. Scaderea din gestiune 711 = 345 s-a inregistrat in continuare,sidupa data de 1 octombrie,la pretul nemajorat de 5,40 lei/buc. De ce se intampla acest lucru ?
Este adevarat ca, in momentul cand am imceput sa lucrez cu pretul majorat, mai erau bonuri de productie si facturim la preturile vechi, nevalidate. Dar de ce si dupa epuizarea stocurilor la pretul vechi, scaderea din gestiune se face tot la pretul nemajorat ?
Va multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret productie

#8 Mesaj de balazse »

Precis ai lucrat cronologic? Din cele mentionate de tine, nu prea se pare ca s-ar fi lucrat corect.
Incercat sa utilizezi cele doua optiuni:
- mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si rulezi toate optiunile (ultimele doua ar fi cele importante);
- mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "reglari descarcare" -> si utilizeaza butonul "reglare automata la toate articolele".
Inainte de toate, fa o salvare de baza de date.

ungureanuv1
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Re: Pret productie

#9 Mesaj de ungureanuv1 »

Multumesc frumos

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Pret productie

#10 Mesaj de danilevicis »

balazse scrie: Lun Noi 15, 2021 9:27 pm Precis ai lucrat cronologic? Din cele mentionate de tine, nu prea se pare ca s-ar fi lucrat corect.
Incercat sa utilizezi cele doua optiuni:
- mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si rulezi toate optiunile (ultimele doua ar fi cele importante);
- mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "reglari descarcare" -> si utilizeaza butonul "reglare automata la toate articolele".
Inainte de toate, fa o salvare de baza de date.
Cum fac sa obtin un zambaret acolo la intretinere bd? Ma refer ca imi gaseste niste prostii de prin 2014?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret productie

#11 Mesaj de balazse »

Doar daca creezi o firma noua si preiei baza de date de la inceput de an. :D
Programul genereaza acel raport chiar daca tu nu il consideri ok de cand ai inceput sa lucrezi cu programul.
Vezi tutorial:
https://www.youtube.com/watch?v=W7gfx93x2r0

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Pret productie

#12 Mesaj de danilevicis »

No way! Am baza in sistem server-client, tutorialul este pt baze simple. Am încercat și îmi dă eroare, pt că trebuie să comuți înapoi în sistem standard, să faci pașii apoi iarăsi comutare, baza este mare, deci rămân la zâmbăreții mei supărați :))
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pret productie

#13 Mesaj de balazse »

Atunci incearca sa trimiti e-mail echipei Saga, poate au ei o solutie viabila si pentru topicul tau.

ungureanuv1
Mesaje: 54
Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:36 pm

Validare declaratia 112

#14 Mesaj de ungureanuv1 »

Validez declaratia 112 facuta din SAGA. Imi da mesaj "validare fara eroro". O transmit la ANAF si preimesc pe recipisa eroarea"
Index încarcare: 300242938 din 26.11.2021
Aþi depus o declaraþie tip D112 cu numarul de înregistrare INTERNT-300242938-2021 din data de
26.11.2021 pentru perioada de raportare 10 2021 pentru CIF: 36162968.
Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: asigurat (23) [idAsig = 23] sectiune asiguratD (1)
eroare regula: S110.2: Daca D_9=15 atunci D_23 (R M) = RM

In declaratie D-9=15 si D_23(RM) = RM. Nu vad unde este eroarea !

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Pret productie

#15 Mesaj de simonescum411 »

Ai scris R spatiu M...Trebuie sa scrii RM legat si cu litere de tipar

Scrie răspuns