Sold casa !!

Mesaj
Autor
lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Sold casa !!

#1 Mesaj de lupud244 »

Dragi colegi,am o mare problema.si banuiesc ca nu sunt singura.
Am o firma cu sold casa f mare.Acesta a crescut ,din cauza platilor efectuate fara un document de plata.
Ce solutii vedeti voi ptr.diminuarea acestui sold.
Ma gandesc ca se apropie inchiderea anului si nu pot depune bilantul cu un asemenea sold(peste 700000).
Firma are pierdere in acest moment.
Ce solutii aveti voi ? Multumesc ptr.orice raspuns

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold casa !!

#2 Mesaj de balazse »

Repartizeaza si plaste dividende.

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Sold casa !!

#3 Mesaj de lupud244 »

Multumesc,era simplu daca aveam.Dar din pacate nu am si nici nu voi avea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sold casa !!

#4 Mesaj de balazse »

Atunci data viitoare ofera si optiunile care pentru tine nu sunt viabile, ca sa nu iti oferim deja optioni incercate.
O posibilitate ar fi ca administratorul/asociatul unic al societatii sa returneze banii scosi din firma fara documente, ma gandesc ca nici asta nu este posibil, ca doar atunci l-ar fi facut cu documente (ar trebui sa il inveti sa obtina documente daca tot utilizeaza banii firmei si nu cei personali).

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Sold casa !!

#5 Mesaj de lupud244 »

Multumesc ,scuze,dividendele le-am eliminat din start,am uitat sa mentionez.
Ma gandeam ,la inventarierea soldurilor de la 31.12.2021,banii peste soldul casei sa-i transfer intrun ct.462.analitic,dar nu am niciun temei legal....ce explicatie sa dau ?
Le-am spus ,nu odata,sa nu cheltuie bani fara documente,dar nu se poate.Acum le-am spus sa aduca documente fara sa plateasca,dar ca sa acopere suma ,e greu,si ca sa fac asa o cheltuiala,iar nu se poate.Offff nu stiu cum sa fac sa fie bine.O alta varianta ar fi, sa imprumute bani sa-i depuna in banca si dupa 31 decembrie sa-i returneze, macar sa fie cat de cat rezonabil la sf.anului.
Nu stiu cu 462.an ,ce implicatii fiscale as avea ?
Multumesc ,

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Sold casa !!

#6 Mesaj de ovidiuo »

... si pe credit (ca si solduri in balanta) ce aveti de ~700.000 de lei ?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Sold casa !!

#7 Mesaj de roncovf »

ovidiuo scrie: Lun Noi 08, 2021 7:30 pm ... si pe credit (ca si solduri in balanta) ce aveti de ~700.000 de lei ?
Furnizori si, poate, alte impozite neplatite.

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Sold casa !!

#8 Mesaj de lupud244 »

Asa e ,cum zice <roncovf> ,furnizori,impozite curente ,519 (credit tr.sc
+linie cr)..

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Sold casa !!

#9 Mesaj de lupud244 »

Nu are nimeni nicio parere in legatura cu ct.462.an,sa duc banii acolo ,ce baza legala as avea ?

simonescum411
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 12, 2021 9:59 am

Re: Sold casa !!

#10 Mesaj de simonescum411 »

cred ca ai vrut sa scrii 461 -debitori diversi...practic ca un imprumut asociat din firma. Acordarea de imprumuturi de catre o societate asociatilor/administratorilor ei ridica probleme de natura legala si fiscala.

Din punct de vedere legal se pot mentiona urmatoarele:

- art. 144<4 alin. 1 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare prevede ca este interzisa acordarea de imprumuturi administratorilor, cu exceptia celor prevazute la alin. 3;

- art. 144<4 alin. 3 din Legea nr. 31/1990 permite totusi acordarea de imprumuturi administratorilor in limita echivalentului in lei al sumei de 5.000 euro;
- incalcarea acestor prevederi constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani, conform art. 272 alin. 1 pct. 3 din Legea nr. 31/1990;

- din formularea art. 272 alin. 1 pct. 3 din lege rezulta ca, in fapt, interdictia referitoare la acordarea unor imprumuturi mai mari de 5.000 euro in cazul administratorilor se aplica si fondatorilor, directorilor sau reprezentantilor legali ai societatii, care se se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, cu alte cuvinte interdictia se aplica si asociatilor;

- este adevarat ca prevederile art. 144 din Legea nr. 31/1990 se refera la administrarea societatilor pe actiuni, fara sa existe dispozitii exprese cu privire aplicabilitatea ei in cazul societatilor cu raspundere limitata, insa cel mai prudent este sa se interpreteze ca ele sunt aplicabile si SRL-urilor;

lupud244
Mesaje: 33
Membru din: Mar Ian 29, 2013 8:07 pm

Re: Sold casa !!

#11 Mesaj de lupud244 »

Daa 461,scuze,multumesc ptr.detalii.
Cred ca singura solutie e sa imprumute bani si sa depuna la banca ,si eu ii scad din casa,macar pana trecem de bilant.Alta solutie nu vad

Scrie răspuns