Cod caen 7022 - servicii contabilitate

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 201
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Cod caen 7022 - servicii contabilitate

#1 Mesaj de dumiter »

Buna ziua, spuneti-mi va rog, avand codul caen 7022 ce servicii legate de contabilitate sau cat mai apropiate de aceasta sfera pot fi prestate.
Multumesc mult.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cod caen 7022 - servicii contabilitate

#2 Mesaj de paturcai »

Daca ati facut o firma cu profil contabil (evidenta contabila) ca sa sariti peste CECCAR (un organism pe care, sincer, nu-l agreez) nu este corect.
Insa, puteti face: evidenta de personal, intocmire de state de salarizare, indosariere documente primare in vederea prelucrarii acestora cu programe computerizate, asistenta in domeniul intocmirii documentelor primare de gestiune, chestii din astea care sa va ajute sa tineti contabilitatea
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Cod caen 7022 - servicii contabilitate

#3 Mesaj de gheorghei642 »

dumiter: 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
Această clasă include acordarea de consultaţii, îndrumare şi asistenţă operaţională pentru firme şi alte
organizaţii pe probleme de management, cum ar fi: planificarea strategică şi organizatorică, procese de
retehnologizare, managementul schimbărilor, reducerea costurilor şi alte probleme financiare; obiective şi
strategii de marketing; planificarea, şi politici privind resursele umane; strategii de compensare şi pensionare;
planificarea producţiei şi planificarea controlului.
Aceste servicii pentru afaceri pot include consultanţă, îndrumare sau asistenţă operaţională pentru firme şi servicii publice cu privire la:
-proiectarea metodelor sau procedurilor contabile, programe de contabilizare a costurilor, proceduri de control
bugetar
-consultanţă şi asistenţă acordată firmelor şi serviciilor publice pentru planificare, organizare eficientă şi control, managementul informaţiei etc.

Această clasă exclude:
-proiectarea de software (programe) pentru sisteme de contabilitate, vezi 6201
-consultanţă şi reprezentare juridică, vezi 6910
-activităţi de contabilitate şi audit financiar, consultanţă în domeniul fiscal, vezi 6920
-activităţi de consultanţă legate de arhitectură şi inginerie, vezi 7111; 7112
-activităţi de consultanţă legate de mediul înconjurător, agronomie, securitate şi similare, vezi 7490
-activităţi de consultanţă privind selecţia şi plasarea forţei de muncă, vezi 7810
-activităţi de consultanţă în învăţământ, vezi 8560

Scrie răspuns