bonuri fiscale peste 100 euro

Mesaj
Autor
kalapacse
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 21, 2019 2:46 pm

bonuri fiscale peste 100 euro

#1 Mesaj de kalapacse »

Buna ziua. As dori sa intreb cum trebuie sa introduc in Saga C bonurile fiscale de combustibil primite de la OMV. In luna octombrie am primit un bon fiscal de combustibil in valoare de 550 lei si factura online a fost emis in noiembrie, dar combustibilul a fost consumat in octombrie.Plata trebuie sa apara in registru de casa de octombrie cf. bonului fiscal. Cum trebuie rezolvat? Multumesc

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: bonuri fiscale peste 100 euro

#2 Mesaj de mantogp710 »

Faceti inregistrare 6022 = 5311 la data bonului in octombrie. Factura o inregistrati in noiembrie, ii dati plata cu nr. bonului la data facturii, apoi pe registru de casa, la data platii facturii stornati 6022 = 5311 facut anterior in luna octombrie.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: bonuri fiscale peste 100 euro

#3 Mesaj de gheorghei642 »

mantogp710/kalapacse: In cursul lunii curente puteți obține factura, cu excepția cazurilor cand bonurile fiscale sunt emise in ultimele zile calendaristice si nu ați putut intra in posesia acestora, cel târziu data emiterii lor. Cel mai corect este ca, pentru acestea din urma, in situația primirii după terminarea lunii curente sa nu mai solicitați factura, achiziția înregistrând-o cu tip document " C > Bon de casa cu cod fiscal ".

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: bonuri fiscale peste 100 euro

#4 Mesaj de pomparaus »

E corect ce spui tu @gheorghei642 doar cand ai BF cu valori sub 100 euro, dar ce te faci cand ai BF cu valori mai mari de 100 euro fiecare ele fiind centralizate intr-o singura factura ?!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: bonuri fiscale peste 100 euro

#5 Mesaj de pinteae »

Intrarea combustibilului o inregistrezi in octombrie, prin intermediul unui aviz, iar in noiembrie, pe baza facturii, inchizi avizul. Avand in vedere faptul ca valoarea depaseste echivalentul a 100 euro, dreptul de deducere a TVA intervine doar la data emiterii facturii.
In ceea ce priveste plata combustbilului, in luna octombrie vei inregistra o plata in avans, prin intermediul contului 4091, iar la data emiterii facturii vei opera plata facturii din contul 4091.
Eugen Pintea

Scrie răspuns