contabilitate bolt food

Mesaj
Autor
pascaa723
Mesaje: 60
Membru din: Joi Oct 01, 2020 3:56 pm
Contact:

contabilitate bolt food

#1 Mesaj de pascaa723 »

Buna ziua ,
Am o firma care are ca si obiect de activitate 5320- Alte activitati postale si de curier , practic face livrari de mancare prin bolt , tazz .
Firma doreste sa faca contract de colaborare cu o alta firma si percepe un comision de 8 % .
Mentionez ca ambele firme sunt platitoare de TVA . Va rog sa ma lamuriti cum este cu tva -ul si cu contabilitatea . Sunt nou in acest domeniu si nu prea stiu cu se mananca . :x

Din cate am inteles , 1. Bolt emite factura catre firma mea , sa zicem in valoare de 100 ron (in aceasta valaore este si tva ? )
2. Eu firma X , facturez catre firma y (firma colaboratoare 92 ron , valoarea cu tot cu tva , dar fara comision ? , diferenta de 8 ron e comisionul meu )

Va rog sa ma lamuriti . Multumesc !

pruteanua331
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 09, 2021 8:34 am

Re: contabilitate bolt food

#2 Mesaj de pruteanua331 »

Buna ziua,
am o mare rugaminte.
referitor la BOLT, primiti de la client fisier cu facturile pe care le emite BOLT in numele fiecarui client ? Acestea se importa in SAGA pe iesiri?
Eu am primit doar niste rapoarte saptamanale cu o centralizare a incasarilor in format .csv.
Multumesc,

pascaa723
Mesaje: 60
Membru din: Joi Oct 01, 2020 3:56 pm
Contact:

Re: contabilitate bolt food

#3 Mesaj de pascaa723 »

Buna ziua , doar aceste rapoarte saptamanale le-am primit si eu

iliem917
Mesaje: 14
Membru din: Lun Mar 26, 2012 2:14 pm

Re: contabilitate bolt food

#4 Mesaj de iliem917 »

Eu nu sunt platitor de tva si fac factura doar pe suma care rezulta din scaderea comisionului. Tot la fel primesc si eu un fisier cu toate calculele.

Scrie răspuns