Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

Mesaj
Autor
danieln
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 22, 2011 2:26 pm

Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#1 Mesaj de danieln »

Salut,

Am si eu o speta de care nu m-am lovit pana acum si nu am reusit sa gasesc pe forum un rapuns... pana acum, furnizorii mei intracomunitari au avut codul lor VIES din tara lor... acesta insa, are un cod de Romania.

Concret, problema este asa. Am o societate inregistrata in Romania in scopuri de TVA. Furnizorul, este din Cehia, dar este inregistrat in Romania in scopuri de TVA - concret, este vorba de RO43195429. Pe site-ul de validare VIES al UE apare ca fiind valid si ca apartine de statul membru RO. Adresa de pe factura este din Cehia, deci furnizorul a fost adaugat cu aceasta tara. Factura primita este emisa cu codul de TVA RO43195429, in RON, cu TVA. Aici vreu sa subliniez ca am platit TVA pe aceasta factura, deci nu cred ca este taxare inversa.

Am adaugat-o in Intrari, fiind in lei si continand TVA, nu in Intrari - valuta.

La generarea decontului de TVA, apare aceasta achizitie ca o taxare inversa iar suma TVA de plata de pe decont este mai mare cu suma TVA a facturii de la acest furnizor, chiar daca soldul contului 4423 este corect dupa inchiderea lunii. Practic, apare ca si cand trebuie sa platesc din nou TVA la aceasta factura.

Nu apare in D390, desigur, pt. ca este bagata pe Intrari.

1. Este corect ca am adaugat-o la Intrari, in lei, asa cum a fost emisa?
2. De ce apare ca o achizitie intracomunitara in decont si trebuie sa platesc din nou TVA-ul?

Orice parere este bine-venita.

O seara excelenta!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#2 Mesaj de pomparaus »

Pt.ca ai inregistrat-o pe codul intracomunitar.
Lucreaz-o pe codul de Romania ca pe oricare alta achizitie din tara.

danieln
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 22, 2011 2:26 pm

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#3 Mesaj de danieln »

pomparaus scrie: Mar Ian 11, 2022 8:49 am Pt.ca ai inregistrat-o pe codul intracomunitar.
Lucreaz-o pe codul de Romania ca pe oricare alta achizitie din tara.
Multumesc de raspuns. In Furnizori am adaugat-o cu codul TVA de pe factura, adica RO43195429, dar la tara am ales CZ, adica Cehia. Am observat ca in jurnalul de cumparari apare ca AIC taxabile, pozitia 11-12, factura in cauza, si nici nu este inclusa in D394.

M-am gandit ca asta ar putea sa fie problema, dar nu este o problema daca declar furnizorul ca fiind din Romania cand el nu are sediu/punct de lucru in Romania? Stiu ca teoretic, avand cod de TVA din Romania si emitand facturi in lei cu TVA folosind acel cod, nu ar trebui sa fie o problema si poate fi considerata operatiune locala, dar am dorit sa fiu sigur ca nu gresesc...

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#4 Mesaj de pomparaus »

Alege tara Romania ca doar de aceea are cod RO.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#5 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, un pic schiopata faptul sa treci "RO" ca si "tara" in loc de "CZ", in mod normal ar trebui luat in considerare atributul fiscal, sau ar trebui sa exista o coloana separata pentru "tara de raportare", unde sa alegi tara utilizat pentru D.390 si D.394.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#6 Mesaj de roncovf »

Greșești, BalazsE, are dreptate pomparaus. Codul fiscal e de România, deci țara e RO

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#7 Mesaj de balazse »

Poate nu m-am exprimat bine, dar aici nu discutam despre despre tara ca si Cod Fiscal a unei tari.
Inteleg si faptul ca asa trebuie sa lucram in program, adica pe baza optiunii din coloana "tara" programul recunoaste modul de declarare al tertului (exista firme care inregistrat in scopuri de TVA in mai multe tari).
Dar, daca pe factura imi apare pentru furnizor ca ii din Cehia, este un pic aiurea sa il trec ca ii din Romania, eu la asta m-am referit.
Pana la urma coloana "tara" nu ar trebui sa il consider efectiv "tara", ci "tara de raportare".

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#8 Mesaj de roncovf »

Daca inregistrezi factura pe cod fiscal cu RO, nu poti sa definesti tertul ca fiind din CZ. "Țara de raportare" exista in SAGA?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#9 Mesaj de balazse »

Poate ar fi o optiune de a introduce, dar precis nu se va face, va trebuie sa consideram noi "tara" ca si "tara de raportare".

danieln
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 22, 2011 2:26 pm

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#10 Mesaj de danieln »

Multumesc pt. raspunsuri. Avand in vedere ca furnizorul are cod de TVA din Romania si faptul ca s-a platit 19% TVA pe factura, cred ca poate fi considerat ca tara de raportare este Romania si nu cred ca poate fi considerata o operatiune cu taxare inversa.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#11 Mesaj de pomparaus »

Ai inteles bine.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Client intracomunitar cu cod TVA de Romania

#12 Mesaj de micleav »

Buna ziua!
Am si eu o speta de care nu m-am lovit pana acum si nu am reusit sa gasesc un raspuns.
O firma platitoare de tva lunar trebuie sa factureze pt un client din Germania marfa care ramane pe teritoriul Romaniei.Firma din Germania mi-a comunicat un cui de Romania pt factura valid in VIES dar nu are sediu in Romania pt acest cui.Cum inregistrez aceasta factura si in ce declaratii trebuie sa o declar?Banuiesc ca nu este taxare inversa si in Saga trebuie operata la iesiri si atunci nu ar trebui sa apara in 390.
Orice parere este bine primita.
Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#13 Mesaj de pomparaus »

E o vanzare normala pe teritoriul Romaniei - pe CUI-ul de Romania.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#14 Mesaj de balazse »

Pentru MicleaV
La "clienti" in coloana "tara" sa alegi "RO" (se va declara in D.394, asa cum a mentionat si PomparauS).

neagua670
Mesaje: 9
Membru din: Joi Ian 09, 2020 8:10 am

Re: Furnizor intracomunitar cu cod TVA de Romania

#15 Mesaj de neagua670 »

Buna ziua,

o societate inregistrata in Romania in scopuri de TVA a achizitionat marfa de la un furnizor din Slovacia . Furnizorul este inregistrat cu cod valabil de TVA in SLOVACIA, cat si in ROMANIA.
Marfa a fost adusa in Romania dintr-un depozit din Belgia, iar factura a fost emisa cu TVA 19 % fiind mentionat codul de TVA din RO.
Avand in vedere ca marfa nu a fost livrata dintru-un depozit de pe teritoriul tarii noastre este in regula sa se aplice TVA 19%?

Va multumesc!

Scrie răspuns