eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

Mesaj
Autor
precupl39
Mesaje: 77
Membru din: Vin Noi 23, 2018 6:12 pm

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#16 Mesaj de precupl39 »

Buna ziua,

Va rog suport: societate platitoare de tva lunar in anul 2021,a avut achizitii intracomunitare pana in septembrie 2021 inclusiv, nu a depasit cifra de afaceri de 100.000 eur. Ce declaratii trebuie sa depun? Precizez ca nu pot depune in continuare declaratia 300 si nici 394 nu imi da voie sa selectez luna ianuarie 2022, sunt active doar campurile februarie, martie.
Multumesc mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24152
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#17 Mesaj de balazse »

Cum adica "ce declaratie trebuie sa depui"?
Verifica setarile de la "administrare" -> "configurare societati" -> "D700, impozit si TVA...", precum sa nu fie bifat la "administrare" -> "configurare societati" -> "trimestrial".

aconstantineseid
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 31, 2017 8:19 am

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#18 Mesaj de aconstantineseid »

Buna seara
Am o achizitie din Ungaria in luna februarie si am depus decl 700 astazi pt trecere la tva lunara din 1 martie.Imi da eroare:termen depasit.Eu stiu ca luni e ultima zi.
Am cautat decl 092 si nu mai este la formulare si probabil nici nu mai primeste la ghiseu.A mai incercat cineva sa depuna online modificarea luna aceasta?
Multumesc pentru eventuale sugestii.


aconstantineseid
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 31, 2017 8:19 am

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#20 Mesaj de aconstantineseid »

Multumesc.Nu am verificat si la programe 092.
Am dus astazi un 010 actializat si evident m-au trimis la plimbare.Au spus sa scanez 010 si sa il trimit prin SPV.
Acum am rezolvat cu ajutorul dvs.Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25992
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#21 Mesaj de tomac »

700 NOU!
A apărut formularul 700 ce se trimite on-line și care reunește vreo 10 formulare vechi în unul singur. De asta nu mai este pe site 092.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#22 Mesaj de aurel211252 »

Salut.aconstantineseid dupa scanarea D010 cum ai trimis prin SPV.Ai facut cont pers.juridica sau ...Am si eu un SRL ,ce a facut 2 angajari.Am inteles ca la ghiseu nu se mai iau documente...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#23 Mesaj de duicum124 »

Buna ziua,

Am de depus un D700 cu inregistrare in scopuri de TVA ca urmare a depasirii plafonului si ma lovesc de uramatoarele erori :
1. Bifez in sectiunea B.1. Ulterior desfăşurării de operaţiuni taxabile şi/sau scutite de taxa pe valoarea adăugată cu drept de deducere - 1.6. Înregistrare în scopuri de TVA prin atingerea sau depăşirea plafonului de scutire prevăzut la art.310 alin.(1) din Codul fiscal , VALIDEZ si imi apare eroarea ( Sectiunea B.I - ati completat '1.16 Cifra de afaceri' (>=0) si nu ati selectat bifa 'Modifica perioada fiscala' !
2. Selectez 'Modifica perioada fiscala' , aleg perioada " Lunar" si imi apare eroarea : " Nu se poate bifa Modifica perioada fiscala pentru ca ati selectat 'Inainte de....' sau Ulterior....' " :!:
Intelg doar ca e nevoie de selectarea ambelor mentiuni dar in acelasi timp se si exclud una pe cealata..... :?:
Rog un sfat sau o rezolvare la aceasta situatie de ati mai intalnit .
Multumesc anticipat. :(

pomparaus
Mesaje: 4176
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: eroare D700 schimbare perioada fiscala TVA

#24 Mesaj de pomparaus »

Nu ai ce perioada fiscala sa modifici ca tu nu esti platitor de tva (asta e valabil pt.trecere de la trimestrial la lunar si invers); tu vrei sa te inregistrezi ca platitor de tva - deci trebuie sa depui Declaratia de mentiuni 010.

dumbrovcas
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 09, 2020 2:42 pm

Re: eroare D700

#25 Mesaj de dumbrovcas »

Am incercat sa depun d700 pentru un club sportiv. Mi a venit notificare precum ca in vectorul fiscal nu am ,,impozit pe venituri din activ sportiva”. dar la depunere imi apare urmatoarea eroare: Data incorecta de luare in evidenta la categoria de impozit <Venit impozit sportivi>: 01012022 - nu se opereaza corectie

Scrie răspuns