Plata in avans

Mesaj
Autor
nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Plata in avans

#1 Mesaj de nedelcum846 »

Buna tuturor! Am o in trebare catre voi si multumesc frumos pentru raspunsuri daca vor veni.
O societate plateste catre un furnizor o suma in avans fara proforma. Urmand ca atunci cand v a primi marfa sa se faca reglarea. Eu acea plata pe care o am numai in extras unde o inregistrez? nu ma refer la conturi ci la program. Am incercat in registrul de banca, dar nu imi apare in situatia furnizorului. Am incercat in intrari , desi consider ca nu este corect pentru ca imi apare in registrul de vanzari. Atunci unde ? Multumesc frumos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata in avans

#2 Mesaj de balazse »

Si de ce nu se emite factura de avans (discutam despre o achizitie in tara sau din afara)?
Poti inregistra pe 4091.xxxxx, iar cand vine factura inchizi plata cu factura la data facturii sau pe 473, iar cand primesti factura stornezi de pe 473 si platesti de pe 5121.xx.

nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Re: Plata in avans

#3 Mesaj de nedelcum846 »

Buna ziua. Da, am si situatia cand se emite factura de avans, dar acum situatia este alta. Marfa este procurata din tara. Am plata in avans in extrasul de banca, iar facturile vin ulterior . Ex: le vireaza 100000 lei , si aia scad din suma emitand facturi atunci cand se livreaza marfa in functie de nevoile clientului. Poate fi o factura sau mai multe la date diferite. Intrebarea mea era - unde operez acea plata ca sa imi apara ca plata in plus pe fisa furnizorului. Daca operez pe reg de banca , nu imi apare. Daca operez pe intrari se duce si pe registrul de cumparati , cea ce nu cred ca este corect. Apoi eu stiu ce conturi folosesc. Multumesc frumos.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Plata in avans

#4 Mesaj de pomparaus »

Declara in planul de conturi analitic 473.01 (de ex.) furnizorul respectiv - daca nu ai nici-o proforma care sa stea la baza platii - lucrezi prin banca 473.01=5121 si atunci cand iti vine factura si o lucrezi prin intrari ramai pe ea si faci plata prin 473.01, astfel vei avea si evidenta banilor ramasi platiti in plus pe furnizorul respectiv facand fisa ct.473...

nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Re: Plata in avans

#5 Mesaj de nedelcum846 »

Multumesc frumos !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata in avans

#6 Mesaj de balazse »

Pentru NedelcuM846
Dupa parerea mea, daca se procedeaza asa cum ai mentionat, cea mai buna solutie este sa se emita factura de avans.

nedelcum846
Mesaje: 26
Membru din: Lun Sep 18, 2006 12:00 am

Re: Plata in avans

#7 Mesaj de nedelcum846 »

Stiu, dar asta e! Se mai procedeaza si asa. Nu este corect , dar nu comentez aici de ce fac unii asa.

Scrie răspuns