Preluare imobilizari

Mesaj
Autor
stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Preluare imobilizari

#1 Mesaj de stancuc810 »

Buna ziua stimati colegi! Am o problema cu preluarea de imobilizari la o firma pe care am preluat-o acum.
Dupa registrul de imobilizari am introdus toate mij. fixe cu tot ceea ce cere formularul: nr. document, data intrare, clasa, perioadele lunare de amortizare care , pana aici au corespuns. Insa, amortizarea lunara la aproape toate imobilizarile nu corespund cu ceea ce mi-a calculat programul, calcul care este si corect ( registrul preluat fiind tot din Saga!). Ca sa nu am probleme la bilant, ca sa am si in contabilitate ceea ce am in registru cum fac reglarile???
ex.: autoturism, val. 94959.05, perioada amortizare 48 luni, amortizare lunara 1978.31, perioada ramasa 13 luni, amortizare inregistrata 69240.96 si val. ramasa neamortizata 25718.09 (asta la mine dupa inregistrare).
In registrul preluat, perioada ramasa 8 luni, amortizare lunara 2577.78, amortizare inregistrata 74336.77, valoare neamortizata 20622.28.
Cum procedez? Va rog daca ma poate ajuta cineva!

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Preluare imobilizari

#2 Mesaj de pomparaus »

Poate a folosit o alta metoda de amortizare, nu lunara, dar cum ramane cu diferenta de perioada ramasa la tine 13 luni in cazul dat de tine in exemplu, iar la el 8 luni?!!!

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Preluare imobilizari

#3 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
fix aceeasi problema o am si eu
nu bate amortizarea inregistrata in registrul imobilizari cu cea inregistrata in balanta de verificare, si asta de cel putin 10 ani....tot duc diferenta asta
poate imi dati o idee cum as putea echilibra asta

agachec783
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 02, 2009 12:00 am

Re: Preluare imobilizari

#4 Mesaj de agachec783 »

Asta m-am intrebat si eu. Pentru ca, nu vad cum sa o reglez am preluat si eu, tot asa gresit ( valorile ramase de amortizat innegrindu-se). Astfel amortizarile lunare pica pe sumele din registrul preluat.
Incorect, dar.... altfel nu stiu cum sa o reglez ptr ca nici nu am acces la evidenta veche.

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Preluare imobilizari

#5 Mesaj de pomparaus »

De ce nu le reglati cu NC in plus/minus prin 6811= cls.2 ca sa aveti concordanta intre imobilizari si balanta?!!!

stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: Preluare imobilizari

#6 Mesaj de stancuc810 »

M-am gandit si la aceasta posibilitate, dar nu stiam daca la sf anului va fi ok la bilant. Daca ziceti ca asa ar fi ok, atunci chiar asa voi face.
Si, daca imi mai puteti da un sfat: cum as putea face rost de ultimul bilant, acesta lipsind in format hartie, fosta sustinand ca nu mai are salvat bilsantul iar eu nu am de unde sa preiau sumele precedente. Am solocitat si la ANAF. Mi-au transmis doar o fisa sintetica a contribuabilului.

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Preluare imobilizari

#7 Mesaj de pomparaus »

Eu cred ca fosta contabila e de rea credinta, oare ea cum ar fi facut bilantul, ce posturi ar fi preluat daca nu il mai avea?!
Deasemenea administratorul firmei trebuie sa aiba bilantul respectiv pe care l-a semnat nu?! Poate l-a primit pe email, trebuie sa te ajute.

gheorghei642
Mesaje: 743
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Preluare imobilizari

#8 Mesaj de gheorghei642 »

stancuc810: Bilantul contabil anual il puteti obtine din SPV_persoane juridice. Asadar, conectati-va, alegeti CUI dorit, apasati " Solicitari" >> " Informatii" >>> Bilant anual ".

stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: Preluare imobilizari

#9 Mesaj de stancuc810 »

Va multumesc mult pentru sfaturi! In SPV m-am inregistrat acum doua zile si astept aprobarea. In privinta fostei contabile, da, reaua credinta o caracterizeaza. Nu v-am spus ca vorbesc de bilantul anului 2018. Trebuie sa le fac pe cele aferente anilor 2019,2020 si bineinteles cel de acum. Administratorul nu are nimic.
Daca as putea sa obtin bilantul din SPV ar fi tare minunat!
O zi buna tuturor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare imobilizari

#10 Mesaj de balazse »

Asta da si administrator, de atatia ani sa nu ai bilant depus.

vargab45
Mesaje: 83
Membru din: Joi Ian 07, 2016 3:11 pm

Re: Preluare imobilizari

#11 Mesaj de vargab45 »

Buna colegi

Cum trebuie preluat tabelul de xls la imobilizari?
Am primit registrul de imobilizari de la contabila cu datele cerute, dar le preluare nu imi da voie,
Cand merg la Import imi da o Atentie ca sa aleg coloanele...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare imobilizari

#12 Mesaj de balazse »

Ce nu iti da voie?
Cand mergi la import, ca si prim rand iti apare "ne preluat", acolo pentru fiecare coloana trebuie sa alegi ce reprezinta datele din lista excel.
Se pot prelua, doar cinci detalii, care sunt urmatoarele:
- nr_inv;
- denumier;
- data;
- clasa;
- valoare.
Dupa ce ai selectat datele, apesi pe "import".
Anterior importului, sa faci o salvare de baza de date, pentru orice eventualitate.

moldoveanua69
Mesaje: 98
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Preluare imobilizari

#13 Mesaj de moldoveanua69 »

balazse scrie: Dum Aug 28, 2022 8:40 am Ce nu iti da voie?
Cand mergi la import, ca si prim rand iti apare "ne preluat", acolo pentru fiecare coloana trebuie sa alegi ce reprezinta datele din lista excel.
Se pot prelua, doar cinci detalii, care sunt urmatoarele:
- nr_inv;
- denumier;
- data;
- clasa;
- valoare.
Dupa ce ai selectat datele, apesi pe "import".
Anterior importului, sa faci o salvare de baza de date, pentru orice eventualitate.

Buna ziua,
De ce nu se poate prelua si perioada? Trebuie scrisa de mana individual, dupa preluare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare imobilizari

#14 Mesaj de balazse »

Acest lucru doar cei de la Saga stiu. Din pacate, pentru moment se pot importa doar cele menionate mai sus.
Daca doresti poti sa ii contactezi direct pe ei, datele de contact le gasesti aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php

PS. Pe viitor, foloseste mai degraba optiunea de "raspuns rapid" si nu "citeaza". ;)

mirescud270
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 14, 2019 9:46 am

Re: Preluare imobilizari

#15 Mesaj de mirescud270 »

Buna ziua,

Incerc sa import un fisier de imobilizari, insa in momentul cand vreau sa fac importul in fisierul respectiv nu imi apare coloana cu data iar importul nu se poate efectua, cu toate fisierul creat are si data achizitiei fiecarui mijloc fix in parte. Va rog frumos sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac astfel incat sa pot face importul.
Va multumesc!

Scrie răspuns