Corectare Decont 300

Mesaj
Autor
bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Corectare Decont 300

#1 Mesaj de bizganf »

Buna ziua,
In luna decembrie 2021 s-a inregistrat eronat o factura de import, TVA -ul fiind considerat platibil in vama, insa ulterior s-a constatat ca importul bunurilor respective, mai exact carbune pt gratar (mangal) este cu amanare la plata cf legislatiei din 2020, iar operatiunea este una simplificata, aplicandu-se taxare inversa.
Cum as putea face corectie la decontul 300 din luna decembrie, sau sa-l evidentiez in luna in curs, tinand cont si de faptul ca am avut sold negativ la TVA in luna decembrie, iar daca aplicam taxare inversa, as fi avut sold pozitiv la tva.
Multumesc anticipat pentru ajutor!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Corectare Decont 300

#2 Mesaj de pomparaus »

Lucreaza factura acum, dar la data documentului (dreapta) pui data facturii din decembrie 2021 si faci rectificativa la 390 pt.dec.2021

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Corectare Decont 300

#3 Mesaj de bizganf »

Dar nu este vorba de achizitie intraomunitara, ci de import.
Taxarea inversa se aplica in cazul de fata cf art.326,alon.4,lit.D

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Corectare Decont 300

#4 Mesaj de pomparaus »

Ai zis ca trebuia ca factura sa fie inregistrata cu taxare inversa, de aici confuzia cu achizitia intracomunitara
Deci tu te incadrezi la exceptii si nu s-a facut plata efectivă la organele vamale pentru acest import pentru ca tu firma esti persoana impozabila înregistrata în scopuri de TVA conform art. 316, care îndeplinesti cumulativ condiţiile prevăzute la alin. (4^1) şi ai certificat de amânare de la plată, conform procedurii stabilite prin ordin al ministrului finanţelor publice;
De ce nu suni la Anaf, le explici cum ai inregistrat factura si ce trebuie facut in acest caz?

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Corectare Decont 300

#5 Mesaj de bizganf »

Nu detin Certificat de Amanare la plata. Amanarea la plata se face in baza O.M.F.P. nr. 3225 din 30 decembrie 2020, de cand s-a modificat Codul Silvic si s-a adaugat la materiale lemnoase si mangalul.
Am sunat initial la ANAF sa vad cum inregistrez si nu au stiut sa-mi spuna, ca este noua situatia si sa le scriu pe formularul de contact, unde acolo mi-au raspuns ca amanarea la plata se face in baza certificatuilui de manare la plata si se opereaza ca taxarea inversa si a concluzionat sa vb la Autoritatile vamale pentru operatiunea de import...

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Corectare Decont 300

#6 Mesaj de pomparaus »

Poate alti colegi care s-au lovit de asa ceva si citesc, iti scriu, dar sunt surprinsa ca zici ca cei de la Anaf nu au stiut.

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Corectare Decont 300

#7 Mesaj de bizganf »

pot atasa raspunsul lor?
poate nu am inteles eu bine

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Corectare Decont 300

#8 Mesaj de bizganf »

Urmare adresei dumneavoastra inregistrata la AJFP Suceava sub nr 1631/13.01.2022, va
facem cunoscut, potrivit OMF nr.1233 /2021 pentru aprobarea Procedurii privind îndrumarea şi
asistenţa contribuabililor/platitorilor, anexa, art.3, punctul de vedere al institutiei referitor la
solicitarea dumneavoastra; prezenta opinie se bazeaza exclusiv pe situatia de fapt descrisa in
solicitare si produce efecte in limita si in conditiile stabilite de art. 6 din Codul de procedura
fiscala.
I. Prezentarea situatiei de fapt
“Societatea X a importat din Ucraina in luna decembrie 2021, carbune, pentru care a
primit amanare la plata TVA ului aferent. Mentionam ca Societatea X nu detine un
Certificat de Amanare la plata, iar comisionarul vamal a comunicat faptul ca aceasta
amanare este in baza legii L227/2015, art.326, alin.4, lit.D. Ce reprezinta mai exact
aceasta amanare la plata si cum se inregistreaza in evidentele contabile. Poate fi
evidentiat in decontul de TVA aferent lunii decembrie ca si TVA deductibil? Este o
amanare propriuzisa? Pe ce perioada? Va rugam sa ne comunicati articolul de lege care
face referire la amanarea platii TVA pentru tipul de produs importat de societate,
respectiv carbune.”
II. Cadrul legal
- Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal cu modificarile si completarile ulterioare;
- OMF nr. 3225/2020 pentru aprobarea Normelor privind procedura de acordare a
certificatului de amânare de la plata în vamă a taxei pe valoarea adăugată şi de eliberare a
garanţiei pentru importurile de bunuri.
III.Tratament fiscal
In baza legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal cu modificari, art. 326 alin “(3) Taxa
pentru importuri de bunuri, cu excepția importurilor scutite de taxă, se plătește la organul
vamal în conformitate cu reglementările în vigoare privind plata drepturilor de import.
Importatorii care dețin o autorizație unică pentru proceduri vamale simplificate, eliberată de
alt stat membru, sau care efectuează importuri de bunuri în România din punct de vedere al
TVA pentru care nu au obligația de a depune declarații vamale de import trebuie să plătească
taxa pe valoarea adăugată la organul vamal până la data la care au obligația depunerii
declarației de import pentru TVA și accize.”
Conform aceluiasi act normativ, art. 326 alin (4) “prin excepție de la prevederile alin. (3),
nu se face plata efectivă la organele vamale pentru:
a) importurile efectuate de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art.
316, care îndeplinesc cumulativ condițiile prevăzute la alin. (41) și care au obținut certificat de
amânare de la plată, conform procedurii stabilite prin ordin al ministrului finanțelor publice;
Document care conține date cu caracter personal protejate de prevederile Regulamentului (UE) 2016/679
Pagina 2 / 2
b) importurile efectuate de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art.
316,care au obținut certificat de operator economic autorizat, conform art. 38 din Regulamentul
(UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European și al Consiliului din 9 octombrie 2013 de stabilire a
Codului Vamal al Uniunii, cu modificările și completările ulterioare;
c) importurile efectuate de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art.
316, care au obținut autorizație de depunere a unei declarații vamale sub forma unei înscrieri în
evidențele declarantului, conform art. 182 din Regulamentul (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului
European și al Consiliului din 9 octombrie 2013 de stabilire a Codului Vamal al Uniunii, cu
modificările și completările ulterioare;
d) importurile de bunuri prevăzute la art. 331 alin. (2) lit. b), c) și i) - k), realizate de
persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316.”
Conform pct 106 din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal cu referire la art.
326 precizam : ”(1) În scopul aplicării prevederilor art. 326 alin. (4) din Codul fiscal, organele
vamale nu solicită plata taxei pe valoarea adăugată pentru importuri de bunuri persoanelor
impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care au obținut
certificat de amânare de la plată, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului finanțelor
publice.
(2) În cursul perioadei fiscale, importatorii înregistrați în scopuri de TVA conform art. 316
din Codul fiscal care au obținut certificat de amânare de la plată, în condițiile stabilite prin
ordin al ministrului finanțelor publice, reflectă taxa pe valoarea adăugată aferentă acestor
importuri în jurnalele pentru cumpărări pe baza declarației vamale de import sau, după caz, a
documentului pentru regularizarea situației emis de autoritatea vamală. În decontul de taxă
pe valoarea adăugată, taxa se evidențiază atât ca taxă colectată, cât și ca taxă
deductibilă, în limitele și în condițiile prevăzute la art. 297 - 301 din Codul fiscal.”
Va comunicam ca prevederile legislatiei vamale referitoare la importuri, ale OMF nr.
3225/2020 pentru aprobarea Normelor privind procedura de acordare a certificatului de
amânare de la plata în vamă a taxei pe valoarea adăugată şi de eliberare a garanţiei pentru
importurile de bunuri, sunt duse la indeplinire de catre Directia Generala a Vamilor prin
unitatile sale subordonate, drept pentru care va recomandam sa va adresati acesteia pentru
clarificarea aspectelor semnalate .
Va aducem la cunostinta ca ANAF ofera asistenta si prin intermediul Call center la
numarul de telefon 0314039160, unde puteti obtine informatii generale in domeniul fiscal si in
domeniul tehnologiei informatiilor privind depunerea declaratiilor fiscale.
Cu stima,

bizganf
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Corectare Decont 300

#9 Mesaj de bizganf »

Buna ziua
Dupa mai multe cautari, am concluzionat:
4426-462 cu minus TVA din dec 2021
4426-4427 taxare inversa in luna in curs
D300 - randul 7 si 22
D 394- nu se declara
Sau este obligatoriu sa fac cerere de corectie?
Plus, in Saga inregistrez factura la intrari valuta/Tp factura si nota de 4426-4427 o fac manual cu specificatia TI cf art 326, alin (4), este ok asa?
As aprecia f mult parerea dvs!
Multumesc anticipat!

serband525
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 12, 2016 4:07 pm

Re: Corectare Decont 300

#10 Mesaj de serband525 »

Buna ziua. Am primit o notificare de la ANAF ca am erori la completarea declaratiei 300 . Am mers si eroarea nu era de la mine ci cei de la ANAF nu au preluat bifa de la rambursarea din luna februarie, pe motiv ca am depus declaratia pe data de 26 martie. Mi-au spus sa corectez decontul de TVA luna aceasta insa nu stiu cum sa fac lucrul acesta. Unde pun soldul negativ din acea luna avand in vedere ca luna trecuta am avut alt sold?
Multumesc!

Scrie răspuns