Ajustare TVA la inregistrare in scopuri de TVA

Mesaj
Autor
urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Ajustare TVA la inregistrare in scopuri de TVA

#1 Mesaj de urs553 »

Salutare colegi,

Va cer ajutorul in speta urmatoare :

Descrierea situatiei:

X SRL devine platitoare de tva in cursul anului 2022.
Doresc sa fac ajustari de tva in favoarea contribuabilului (art.305 din Codul Fiscal)pt bunurile de capital detinute de X SRL la momentul inregistrarii in scopuri de TVA.

Art.305 alin (9) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul în care suma care ar rezulta ca urmare a ajustărilor este neglijabilă, conform prevederilor din normele metodologice.
Norme metodologice
(4) În sensul art. 305 alin. (9) din Codul fiscal, nu se efectuează ajustarea taxei deductibile aferente bunurilor de capital în situația în care suma care ar rezulta ca urmare a fiecărei ajustări aferente unui bun de capital, efectuată în situațiile prevăzute la art. 305 alin. (4) lit. a) - d) din Codul fiscal, este mai mică de 1.000 lei.

Intrebare 1.: Voi cum interpretati normele la 305 (9)?
Daca ajustarea in favoarea contribuabilului pt un bun de capital este sub 1.000 de lei, nu se opereaza ajustarea? Nu-mi e clar,daca 305 (9) se refera doar la ajustari in favoarea statului sau si la ajustarile in favoarea contribuabililor?

Intrebare 2.:
Tot acest contribuabil are si stocuri la momentul inregistrarii in scopuri de tva, si as dori ajustarea TVA-ul si pe acestea.

ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(11) Prin normele metodologice se stabilesc regulile de înregistrare și ajustările de efectuat în cazul modificării regimului de taxă.
Norme metodologice
(11) În sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opțiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, și persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depășirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate în stoc, serviciilor neutilizate și activelor corporale fixe în curs de execuție, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul normal de taxare, în conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;
b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul normal de taxă, în conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;
c) activelor corporale fixe care până la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achiziționate până la 1 ianuarie 2016 și care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxă, în conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;
d) achizițiilor de bunuri și servicii care urmează a fi obținute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) și b) din Codul fiscal înainte de data trecerii la regimul normal de taxă și al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.
(12) Ajustările efectuate conform alin. (11) se înscriu în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de taxă conform art. 316 din Codul fiscal a persoanei impozabile sau, după caz, într-un decont ulterior.
(13) Pentru ajustarea taxei prevăzute la alin. (11), persoana impozabilă trebuie să îndeplinească condițiile și formalitățile prevăzute la art. 297 - 306 din Codul fiscal. Prin excepție de la prevederile art. 319 alin. (20) din Codul fiscal, factura pentru achiziții de bunuri/servicii efectuate înainte de înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile nu trebuie să conțină mențiunea referitoare la codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit persoanei impozabile conform art. 316 din Codul fiscal.

Nu imi e clar daca si aici se aplica limita de 1.000 lei? La pct13 din norme spune ca pt ajustare trebuie sa respect conditiile de la 297-306.

Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA la inregistrare in scopuri de TVA

#2 Mesaj de tomac »

1. Se referă la orice ajustare - fie în favoarea statului fie a contribuabilului. Dar eu zic că se ia în considerare dacă suma ajustărilor este mai mică de 1000 lei. Adică ai 10 ajustări de câte 900 lei, poți ajusta 9000 lei, dar dacă ai 10 ajustări cu o valoare cumulată de 900 lei nu se efectuează nici o ajustare.
2. Nu există limită de ajustare la stocuri. Se poate ajusta integral indiferent de valoare. Normele spun asta pentru că are drept de ajustare și la bunuri de capital. Dar la stocuri nu ai limită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs553
Mesaje: 253
Membru din: Mie Iun 19, 2013 10:15 am
Localitate: Oradea

Re: Ajustare TVA la inregistrare in scopuri de TVA

#3 Mesaj de urs553 »

@TomaC
Va multumesc pentru raspuns.
1. Eu din prudenta merg pe varianta de ajustarea / bun de capital, si nu suma ajustarilor.

Scrie răspuns