Pro rata TVA

Mesaj
Autor
kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Pro rata TVA

#1 Mesaj de kovacse6 »

rog ajutor in privinta aplicarii deducerii pe baza prorata de tva.
Daca in anul 2022 o societata incepe si o activitate scutita fara drept de deducere (ponderea fiinfd mai mic de 2% din activitate ) trebuie folosit prorata de tva? Activitatea nu aduce cheltuieli suolimentare dar unele cheltuieli deja existente (telefonie) pot fi considerate ca contribuie la realizarea venitului.

Cum se poate tine jurnal de cumparari separat pentru activitatea normala si activitatea scutita in SAGA?
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Pro rata TVA

#2 Mesaj de pinteae »

Poti lista jurnalele separat, in masura in care inregistrezi facturile de intrare alegand tipul P sau I.
Eugen Pintea

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Pro rata TVA

#3 Mesaj de kovacse6 »

Multumesc! Am mai o nelamurire: cumpararile cu bon fiscal cu cui sau facturi simplificate tot la P sau I se inregistreaza?
Si in acest caz trebuie sa calculez pro-rata? sau nu?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Pro rata TVA

#4 Mesaj de pinteae »

Daca primesti facturi simplificate sau BF cu CUI, carora trebuie sa le aplici pro-rata, le intregistrezi cu P sau I. Asa cum este structurata aplicatia, nu vad o alta posibilitate.
De preferat ar fi sa soliciti sa se solicite factura.
Eugen Pintea

pandelem890
Mesaje: 3
Membru din: Joi Apr 02, 2020 2:36 pm

Re: Pro rata TVA

#5 Mesaj de pandelem890 »

Ati reusit sa aflati cum inregistrati bonurile fiscale avand CUI pe ele si la care calculati si pro rata? Eu le am introdus la P insa nu mi se duc bine in 394 . Se duc ca fiind facturi si nu bonuri fiscale cu Cui.

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Pro rata TVA

#6 Mesaj de maghiara »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Nu am mai avut asociatii care desfasoara si activitate economica si activitate scutite.
La conturile de cheltuieli am creat analitice pt cele doua activitati. Dar pentru cheltuielile care sunt pt ambele activitati: gen energie electrica, consumabile cum ar trebui procedat?
Sa creez un cont de cheltuieli comune si la sf lunii sa le repartizez in functie de ponderea veniturilor economice in total venituri prin intermediul contului 485?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Pro rata TVA

#7 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Pro rata TVA

#8 Mesaj de maghiara »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire/nestiinta.
La o asociatie fara scop patrimonial cu activitate economica si fsp, am prorata de deducere de 53%. Pentru consumul de combustibil nu sunt facute foi de parcurs, am doar BF cu CUI. La inregistrarea bonurilor selectez la TVA deductibil 50% si ulterior mai aplic si rata de deducere de 53%?
Va multumesc mult.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Pro rata TVA

#9 Mesaj de pinteae »

Prorata o aplici asupra cheltuielilor, pentru a le putea repartiza pe cele doua activitati.
Ca atare, suma contabilizata prin contul 6022.x Combustibil deductibil plafonat, va urma, la randul ei, regimul de repartizare.
In concluzie, la calculul impozitului pe profit, deducerea cheltuielilor cu combustibilul, va fi limitata la 50%, conform Codului fiscal.
Eugen Pintea

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Pro rata TVA

#10 Mesaj de maghiara »

Multumesc pt raspuns.
Nu prea inteleg:(. Prorata de 53% e cea de deducere TVA care a fost depusa la ANAF la inceputul anului de vechea contabila. Ea deducea din TVA aferent bonurilor de combustibil cu CUI 53 % conform ratei de deducere. Nelamurirea mea era ca : neavand foi de parcurs nu ar trebui sa deduc 50 la suta la inregistrare si apoi in decont sa aplic si prorata de 53?
Cheltuielile ar trebui repartizate tot pe baza acelui coeficient?
Ea le punea aleator...ba pe activ ec, ba pe cea fsp..si mai mult pe activitatea fsp.
Va multumesc mult pentru timpul acordat.

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Pro rata TVA

#11 Mesaj de maghiara »

Buna ziua,
Va rog sa mi spuneti cum se pot lista jurnale de cumparaturi in cazul unei asociatii care desfasoara atat activitati ec. cat si neec.
Pt. achizitiile fara drept de deducre se poate filtra..nedeductibil integral.
Pt. achiziitile la care deducem pe baza de prorata se poate filtra venturile netaxabile partial ( prorata).
Dar nu reusesc sa listez doar jurnalul de achiztii unde deducem integral pentru activitatea economica?
Cum as putea sa fac?
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pro rata TVA

#12 Mesaj de balazse »

Trebuia sa utilizezi optiunea de "grupe", pe baza careia ai fi putut sa filtrezi la jurnal cumparari.

maghiara
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Pro rata TVA

#13 Mesaj de maghiara »

Multumesc pt raspuns. Optiunea de grupe va referiti la inregistrare initiala in Intrari la tip factura I sau P?
Am folosit P pt achizitiile la care utilize prorata de deducere Tva.
Pt cele la care deduc integral-se introduce cu I-ma induce in eroare nedeductibile integral ?
Va multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pro rata TVA

#14 Mesaj de balazse »

Ma refer ca la "fisiere" -> "grupe" adaugi doua grupe, pe care le vei utiliza la "intrari", astfel poti tipari defalcat pe fiecare grupa.

Scrie răspuns