Bon fiscal dublura

Mesaj
Autor
buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Bon fiscal dublura

#1 Mesaj de buhaianui »

Buna ziua
Am emis un bonfiscal incasat cu card pentru o societate si ei au pirdut bonul si a cerut un duplicat Cum pot scoate duplicat ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bon fiscal dublura

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine contacteaza furnizorul de casa de marcat.

buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Re: Bon fiscal dublura

#3 Mesaj de buhaianui »

Am contactat pe cei de la service casa de marcat si nu am rezolvat deoarece casa de marcat doar imprima bonul fiscal Programul saga tine gestiunea si contabilitatea Ar trebui sa il vad in program L-am vazut ca o factura nu ca si bon(dar cu numar de bon fiscat asa cum s-a emis Ma poate ajuta cineva ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bon fiscal dublura

#4 Mesaj de tomac »

Duplicat al bonului emis de aparatul fiscal poate lista doar aparatul fiscal dacă el oferă o astfel de posibilitate. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Re: Bon fiscal dublura

#5 Mesaj de buhaianui »

Buna ziua Casa de marcat este ca si imprimanta a bonului . In ziua emiterii bonului , casa arata doar ca s-au emis bunuri cumulat in valoare de 20000 lei . Nu arata bonurile efectiv sa pot folosi " snipping tool" si copii bonul cum a fost emis initial , de pe market saga . Am intrat pe saga si am vizualizat bonul , am dat tiparire dar l-a scos in format de factura cu serie B (bon ) . Am taiat cu pixul factura si am scris Bon Duplicat . Nu cred ca este corect . Ar trerbui sa pot scrie din programul saga titlu "FACTURA /BON DUPLICAT " sau sa am posibilitatea din program sa copiez bonul . Am vazut pe forum ca se pot copia, :note contabile facturi de intrare sau facturi de iesire ... Se pot copia si bonurile in situatia mea . Cum pot face asta ? Multumesc
Ultima oară modificat Joi Apr 14, 2022 6:32 pm de către buhaianui, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bon fiscal dublura

#6 Mesaj de tomac »

Se pare că nu ne înțelegem: BON FISCAL nu se poate obține decât dintr-un aparat de marcat fiscal. Un bon fiscal tipărit de un aparat de marcat fiscal poate fi scos în duplicat exclusiv de acel aparat de marcat fiscal care l-a tipărit cu condiția ca el să permită listarea din memoria sa fiscală a unui astfel de duplicat. Dacă aparatul de marcat fiscal nu are această funcție, nu permite tipărirea unui astfel de duplicat, pur și simplu nu aveți de unde de altundeva să-l tipăriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Re: Bon fiscal dublura

#7 Mesaj de buhaianui »

Eu doresc sa il vizualizez si sa il copii pe calculator cu Snipping tool ,il stampilez si il dau la clien ca si duplicat Cum pot vedea acel bon exact cum a fost imprimat el (cu codul fiscal al cumparatorului si cu produsele cumparate )

buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Re: Bon fiscal dublura

#8 Mesaj de buhaianui »

Sunt bonuri de valoare mica ,achitate cu cardul si pirdute de delegati . In contabilitatea lor trebuie obligatoriu sa aiba un document legal . Una din posibilitati ar fi sa stornezi bonul emis si sa emiti factura ...achitata anterior cu cardul . O fi corect ? Cred ca este o problema de rezolvat pentru cei care administreaza programul SAGA Cum rezolva utilizatorii programului SAGA o problema de acest fel si sa fie si legala rezolvarea ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bon fiscal dublura

#9 Mesaj de septimiuv »

Noaptea minții nenicăăăă!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Bon fiscal dublura

#10 Mesaj de danilevicis »

😁😆 Aoleu! Din casa de marcat se poate scoate dublura, lasă Saga în pace, că are alte lucruri mai bune de făcut!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

buhaianui
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 25, 2019 12:50 pm

Re: Bon fiscal dublura

#11 Mesaj de buhaianui »

Buna Ma abtin sa raspund la ultimile doua comentarii " noaptea mintii neica " si "Aoleu ! Din casa de marcat se scoate bonul ..." Cei nu stiu si au raspuns fara sa inteleaga detaliile date de mine . A inteles cineva problema ? Eu emit bonurile pe calculator in programul Saga si in Marcket Saga (este mai simplu ) si pe calculator dupa ce dau modul incasare numerar sau card ,dau comanda tiparire bon Casa de marcat tipareste bonul comandat de calculator La sfarsitul zilei scoate total vanzari pe casa de marcat "Z" A doua zi daca cauti nu iti da decat valoarea totala avanzarilo .Bonul este in SAGA L-am gasit dar nu pot sa il copii ca si duplicat Daca ii tiparesc programul spune ca nu trebuie tiparit Continui si il dar pe formular scrie FACTUR cu cod "B" Am explicat ca am taiat cu pixul si am scris ,tot cu pixul "DUPLICAT BON FIXCAL " Intreb este corect cum am procedat sau pot sa scriu din Program in loc de factura "BON DUPLICAT " (sa nu scriu cu pixul ) Intrebare simpla DOAR PENTRU CUNASCATORI ! Cine nu stie ve rog sa va abtineti de la comentarii Cand incep ziua deschid casa de marcat si rup doar bonurile (in timpul emiterii bonului nu folosesc nici o tasta, ea inregistreaza doar sumele incasate )

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bon fiscal dublura

#12 Mesaj de septimiuv »

Cunoscătorii ți-au răspuns. Chiar e noapte minții. :lol:
Când o să înțelegi că doar casa de marcat poate scoate duplicat bon o să fie ziua minții.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bon fiscal dublura

#13 Mesaj de balazse »

Pentru BuhaianuI
Desi nu sunt cunoscator, asa cum au explicat mai sus si colegii, programul doar trimite o comanda catre imprimanta despre vanzare (detalii despre denumire produs, cantitate, pret, indice de TVA etc.) care scoate bonul fiscal.
Deoarece, acea imprimanta folosita de tine este unul care nu ofera posibiltatea unui duplicat, nu ai cum sa retiparesti/regenerezi bonul in cauza.
Daca doreti asa ceva pe viitor (pentru cele din trecut nu ai ce sa faci) discuta cu distribuitorul de casa de marcat daca iti poate oferii un alt tip de aparat.
Eu inteleg ca neaparat doresti un lucru, dar trebuie sa si accepti ca tehnic nu se poate.

Scrie răspuns