URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

Mesaj
Autor
iambors792
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 19, 2010 12:00 am

URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#1 Mesaj de iambors792 »

desi comanda a fost bine facuta pt tichete cadou, cei de la ASodexo mi-au trimis tichete de masa- 30bucx10lei/buc-pt aprilie 2022, cu 19 zile lucratoare. Eu le-am zis sa faca o factura de corectie-storno- in care sa le treaca drept tichete cadou. Ei incearca sa ma faca sa compensez din comanda actuala de tichete de masa cu cele anterioare ca sa dea la valoare-dar nu da la nr! -si sa fac o noua comanda la tichetele caou!? A mai intalnit cineva o situatie asemanatoare? Are cineva o solutie? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#2 Mesaj de balazse »

Daca ai emis comanda pe tichet cadou atunci au obligatiu de a livra tichet cadou.
Daca vor sa compenseze, se va compensa cu tichetele de masa pe care le-ai dorit sa le achizitionezi.

iambors792
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 19, 2010 12:00 am

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#3 Mesaj de iambors792 »

deja au emis de 2 saptamani tichete de masa-desi comanda s-a facut pe tichete cadou. Nu pot compensa nimic ca au dat 30bucx10 lei si eu trebuie sa le dau 19bucx20lei. Iar luna viitoare ar trebui deja sa le retin 11bucx10lei din tichetele de luna viitoare-deci ce sa mai compensez? plus ca si ce le voi da in cele 22 zile din mai-nu pot sa retin 11bucx10 lei si sa dau rest de 11buc x20lei-deci ioarasi ii dezavantajez pe munictori! Ce sa fac oameni buni?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#4 Mesaj de balazse »

Eu m-am referit la faptul ca, daca trebuie sa oferi tichet de masa 19 buc a 20 lei/buc, atunci inseamna ca din cele 30 buc a 10 lei/buc poti compensa 15 buc a 20 lei/buc (deja discutam valoric si nu cantitativ) si mai ramane sa faci comanda pe inca 4 buc a 20 lei/buc.
Cum adica ce sa faci, le soliciti sa livreze ce ai comandat, fara a emite o comanda noua pentru tichete cadou, ci daca doresc faci comanda pentru tichet de masa.

iambors792
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 19, 2010 12:00 am

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#5 Mesaj de iambors792 »

nu pot sa dau decat 1 tm/zi de lucru iniferen t de valoare-deci nu pot compensa valoric!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#6 Mesaj de balazse »

Atunci ii returnezi si soliciti sa iti trimita ce ai comandat.

iambors792
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 19, 2010 12:00 am

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#7 Mesaj de iambors792 »

u am ce sa dau iapoi- au fost tichete electrionice iar mucitorii leau consumat innainte ca astia sa faca ceva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#8 Mesaj de balazse »

Scuze, dar ce nu oferi toate detaliile de la bun inceput (ca incepe sa fie asemanator unui joc de ping-pong)?
Adica discutam despre tichete de masa si imi zici ca x bucati de y valoare, din care ar reiesii ca ai primit tichete de masa tiparite.
Acum zici ca le-au primit electronic, deci au primit doar o valoare pe card.
Mai este ceva ca nu ai mentionat?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#9 Mesaj de tobosv790 »

iambors792 scrie: Sâm Apr 30, 2022 7:21 am u am ce sa dau iapoi- au fost tichete electrionice iar mucitorii leau consumat innainte ca astia sa faca ceva.
Daca muncitorii au facut asta atunci au cheltuit mai mult decat aveau dreptul. Le inregistrezi la "alte venituri" si le aplici toate taxele.

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: URGENT-IN LOC DE TICHETE CADOU AM PRIMIT TICHETE DE MASA

#10 Mesaj de ferenta192 »

No...apoi eu nu aș fi în locul celui care trebuie să explice muncitorilor de ce li se rețin taxe!!!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns