Plafon trecere Tva lunar - venituri din cedare active

Mesaj
Autor
panae95
Mesaje: 32
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Plafon trecere Tva lunar - venituri din cedare active

#1 Mesaj de panae95 »

Buna ziua, o microintreprindere ce are cod CAEN Dezvoltare imobiliara, platitor de TVA trimetrial, a cumparat in 2018 un teren pt a construi pe el. Nu a reusit sa mai construiasca si in martie 2022 a vandut acel teren cu Tva - taxare inversa. Eu l-am trecut pe contul 7583 - venituri din cedarea activelor.
Nelamurirea mea este daca sa tin cont de aceste venituri ca cifra de afaceri pt TVA sau nu. Depun d700 in ianuarie pt a trece la TVA lunar sau ramane asa?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plafon trecere Tva lunar - venituri din cedare active

#2 Mesaj de tomac »

Acel teren nu reprezenta o imobilizare pentru a fi considerat activ corporal accesoriu activității principale. În cazul în care terenul cumpărat pentru dezvoltare imobiliară se vindea ulterior împreună cu clădirea (în cotă parte), atunci el reprezenta un stoc.
Nu ar fi intrat în cifra de afaceri pentru TVA dacă era activ corporal accesoriu activității principale, ceea ce, aici, în opinia mea nu este cazul.
"(4) O operațiune este accesorie activității principale dacă se îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) realizarea acestei operațiuni necesită resurse tehnice limitate privind echipamentele și utilizarea de personal;

b) operațiunea nu este direct legată de activitatea principală a persoanei impozabile;

c) suma achizițiilor efectuate în scopul operațiunii și suma taxei deductibile aferente operațiunii sunt nesemnificative."
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

panae95
Mesaje: 32
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Re: Plafon trecere Tva lunar - venituri din cedare active

#3 Mesaj de panae95 »

Multumesc frumos pt raspuns!
Ar fi trebuit sa il trec pe 371? Cred ca mai pot face modificarea...

Scrie răspuns