Eroare bon fiscal casa marcat

Mesaj
Autor
stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Eroare bon fiscal casa marcat

#1 Mesaj de stancuc810 »

Buna ziua! Va rog daca stie cineva cum se procedeaza acum in cazul in care se tasteaza gresit pe casa de marcat.
La nr. bucati s-a tastat un numar foarte mare, astfel incat valoarea finala a iesit de 28000,00 lei.
Cum procedez in relatia cu ANAF-ul, inafara de declaratia pe propria raspundere al utilizatorului casei de marcat, atasarea in xerocopie al bonului eronat si scaderea diferentei gresite (asta in contabilitate) ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare bon fiscal casa marcat

#2 Mesaj de tomac »

Nicicum. Se întocmesc documentele indicate de către dv și se anexează la Z-tul zilnic în vederea înregistrării corecte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stancuc810
Mesaje: 46
Membru din: Vin Iul 22, 2016 9:16 am

Re: Eroare bon fiscal casa marcat

#3 Mesaj de stancuc810 »

Multumesc frumos si scuze pt raspunsul intarziat de multumire! Asa am procedat.

tartiuc
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:00 am

Re: Eroare bon fiscal casa marcat

#4 Mesaj de tartiuc »

Buna dimineata.Va rog frumos daca poate sa ma lamureasca cineva cu o problema.O societate (vinde mobila) factureaza unei persoane fizice vanzarea unei canapele un fotoliu,etc.I-am trecut cnp-ul, adresa, localitatea, delegat.Saga imi creeaza XML-ul si imi spune ''Factura este valida.Oputeti incarca prin SPV la optiunea ''factura electronica'' cu optiunea de sintaxa XML-UBL sau cu programul Declaratii ANAF.Am trimis-o prin SPV sectiunea testare si la raspuns am primit.'' E:validari globale eroare:BR-o7.Nu a fost identificat cif-ul cumparatorului:null''/>.Va rog imi puteti spune unde gresesc.Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare bon fiscal casa marcat

#5 Mesaj de tomac »

Facturile se trimit în e-Factura doar dacă sunt emise către persoane juridice. Cele către persoane fizice se trimit doar dacă sunt pentru servicii care se plătesc de către acestea cu tichete de vacanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tartiuc
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:00 am

Re: Eroare bon fiscal casa marcat

#6 Mesaj de tartiuc »

Multumesc din suflet.''Facturile se trimit in e-factura doar pentru persoane juridice''Tomac multumesc mult

Scrie răspuns