includere cost transport in pret achizitie

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

includere cost transport in pret achizitie

#1 Mesaj de strasciuce251 »

Pentru achizitiile intracomunitare primesc o singura factura cu mai multe pozitii, costul marfii si ultima pozitie pentru transport (transportul este efectuat de fz si suportat de noi).
Eu am inclus intotdeauna (de vre-o 3 ani adica!) costul transportului in pretul de achizitie a marfii, dar acum ma intreb:
-cum as putea sa stiu cum or fi declarat partenerii mei in d390? s-ar putea sa am neconcordante la 390?
-dpdv al raportarii intrastat este corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: includere cost transport in pret achizitie

#2 Mesaj de balazse »

Pana cand cheltuielile de transport sunt pe aceeasi factura cu bunurile livrate, de obicei sunt asimilate pe aceeasi tip de taxa cu bunurile in cauza, adica se vor declara ca si livrare de bunuri si nu ca si livrare de servicii.
Dar poti intreba furnizorul cum le declara, sau daca ai noroc pe factura apare un cod de taxa, care arata tipul de incadrare.
Intrastatul este altceva si nu in toate cazurile exista o corelatie directa, adica nu neaparat ce ai declarat in D.390 coincide si cu cele raportate in Intrastat, deoarece in Intrastat declari intrarile si nu ce s-a facturat.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: includere cost transport in pret achizitie

#3 Mesaj de strasciuce251 »

Multumesc pt raspuns.
Legat de intrastat, eu am declarat valoarea incluzand costul de transport (asa mi-a fost mai usor). Poate fi considerat gresit?

Scrie răspuns