d112

Mesaj
Autor
stretes
Mesaje: 8
Membru din: Vin Dec 29, 2006 1:00 am

d112

#1 Mesaj de stretes »

buna ziua, as dori sa stiu de ce i-mi apar urmatoarele erori la depunerea D112, PENTRU CA NU AM REUSIT SA-MI DAU SEAMA. MULTUMESC

Au fost identificate următoarele ERORI:
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Suma total suportata de angajator - mod de calcul eronat
eroare regula: A63: C2_T6 ('lipsa') = C2_16 + C2_26 + C2_36 + C2_46 + C2_56 (777)
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Total cuantum prestatii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii - mod de calcul
eronat
eroare regula: A67: C2_10 (777) = C2_T6 ('lipsa')

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: d112

#2 Mesaj de tomac »

Simplu - ați generat pdf și nu ați apăsat butonul "Actualizare angajator" deși e acolo și acela e primul buton ce trebuie apăsat și abia după aceea se apasă "Validare". Sunt destule mesaje similare pe acest forum ce descriu fix aceiași problemă și au fix același răspuns.
Dar în anumite situații, apăsarea acelui buton de actualizare angajator, duce la eliminarea din anexa 1 (adică a obligațiilor fiscale datorate) a acelor obligații ce au la datorat zero și la sumă de plată tot zero. Și nu e o problemă legată de SAGA ci de pdf-ul pus la dispoziție de ANAF. Așa că dacă vă aflați în acea situație și vă elimină după apăsarea butonului "Actualizare angajator" obligații fiscale, trebuie să le re-adăugați manual în declarație înainte de a apăsa "Validare".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns