JURNAL BANCA IN VALUTA

Mesaj
Autor
gheorghen
Mesaje: 10
Membru din: Joi Oct 12, 2006 12:00 am

JURNAL BANCA IN VALUTA

#1 Mesaj de gheorghen »

Buna ziua,
Soldul final in lei (se poate afisa si in euro?) este diferit fata de soldul din banca. Cum pot regla aceasta problema? Cand s a- facut preluarea exista aceasta diferenta.
Spre exemplu soldul final (in SAGA) este de 23 482 lei, iar in contul in valuta de la banca este soldul de 4370 euro.
Multumesc!

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: JURNAL BANCA IN VALUTA

#2 Mesaj de ganeam951 »

Buna, reglezi prin diferente de curs valutar. In jurnal banca valuta poti sa vezi soldul in euro. Teoretic aici trebuie facute operatiunile in euro, la curs valutar din data operatiunii, rezultand si contravaloarea in lei. In fisa de cont 5124 de exemplu poti selecta lei sau euro.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: JURNAL BANCA IN VALUTA

#3 Mesaj de balazse »

Pentru GheorgheN
Cand ai preluat unitatea, trebuia sa introduci pe langa soldurile in lei si soldurile in valuta, adica daca la "administrare" -> "configurare societati" ai bifat la "cu operatii in valuta", atunci la "preluare date contabile" in partea dreapta sus iti apare optiunea de a alege valuta, ca urmare daca ai avut 100 eur, care reprezenta 490,00 lei, atunci cand esti pe "RON" ai fi introdus pe 5124.xx suma de 490, iar dupa ce ai selectat "EUR" ai fi introdus 100.
De altfel, pe un cont se poate lucra doar pe o singura valuta.
Daca lucrezi corect in valuta, atunci nu trebuie sa faci evaluarea manaual, ci la "operatii" -> "inchdere luna" -> ai fila "calcul diferente de curs"-> unde apesi pe actualizare date -> verifici datele si daca totul este corect validezi.

Scrie răspuns