Plafon TVA comert electronic

Mesaj
Autor
savuv836
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 16, 2018 12:02 pm

Plafon TVA comert electronic

#1 Mesaj de savuv836 »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Un SRL, neplatitor de TVA, infiintat in 2021, nu a deposit plafonul de 300.000 lei in 2021 si nici in 2022.
Vinde rechizite catre clienti din Romania (persoane fizice aproximativ 90% din vazari si restul la persoane juridice)
Nu a vandut catre persoane fizice din alte tari si nici nu a facut achizitii din alte tari.
Vanzarea se face:
- in mare parte, prin eMAG Marketplace (in Romania).
- dar si prin comenzi telefonice, email.
S-a primit de la eMAG Marketplace urmatorul mesaj: “Ca urmare a faptului ca valoarea cifrei tale de afaceri (realizata exclusiv din vanzarile catre persoane fizice generate prin eMAG Marketplace) a atins pragul referinta, se impune inregistrarea companiei tale in scopuri de TVA in Romania. Pragul referinta – incepand cu 1 iulie 2021 se aplica un nou plafon de vanzari, unic in toate tarile europene, care odata atins, va impune companiilor inregistrarea in scopuri de TVA – valoarea acestui prag este de 10.000 EURO si este reprezentata dar de vazarile catre persoane fizice”
Intrebarile sunt:
1. in cazul nostru, vanzari de bunuri la distanta in Romania prin marketplace, trebuie sa ne inregistram pentru TVA?
2. Exista un plafon de vanzari, bunuri la distanta prin marketplace (electronic), catre persoane fizice din Romania (in afara de plafonul de 300.000 lei)?
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plafon TVA comert electronic

#2 Mesaj de tomac »

Nu. Mesajul este incorect.
El ar fi fost corect dacă vânzările către persoane neimpozabile ar fi fost făcute către persoane neimpozabile din afara României.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

savuv836
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 16, 2018 12:02 pm

Re: Plafon TVA comert electronic

#3 Mesaj de savuv836 »

multumesc mult.
si eu cred ca mesajul celor de la eMAG este gresit.
acum mai ramane sa ii conving ca nu este corect mesajul lor :)

Scrie răspuns