Va rog sa ma ajutati cu explicatii

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Va rog sa ma ajutati cu explicatii

#1 Mesaj de ionetei153 »

Azi am descarcat facturi de vanzari pe luna iunie la un magazin de piese auto.
Am o factura catre o Primarie si vad ca ramane albastru campul ,,tip,, .Inteleg ca este vorba de
transmiterea facturii pe spv, dar nu stiu cum. Oare piesele auto fac parte din lista cu risc?
Daca da, cum fac acel xml si cum il duc in spv. Va multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Va rog sa ma ajutati cu explicatii

#2 Mesaj de balazse »

SAGA C.3.0.539
1. S-a introdus E-Factura. Pentru a genera facturile dupa acest format, se bifeaza noua optiune numita "E-Factura", din ecranul de tiparire al facturilor. Transmiterea se poate face cu programul "Declaratii ANAF".
...

Important
1. Sistemul E-Factura este la inceput, deci este de asteptat sa apara diverse probleme legate de validare si transmitere. Deocamdata, acest sistem nu este obligatoriu si se adreseaza doar facturilor emise catre institutii ale statului.
Transmiterea se poare face din SPV sau cu programul "Declaratii ANAF". In ultima versiune a acestuia, s-a introdus conectarea cu SPV, pentru care se foloseste o pagina noua, numita "SPV", pe care o puteti accesa din partea inferioara a ecranului.
2. Noua coloana pentru alegerea localitatii este optionala. Pentru persoanele juridice, preluarea acesteia se realizeaza automat folosind butoanele "Verificare" sau "Verificare toti furnizorii/clientii" din ecranele "Furnizori"/"Clienti".
SAGA C.3.0.549
1. In ecranul "Articole", s-a introdus o noua coloana numita "Cod CPV", in care se poate introduce codul pentru achizitiile de produse si servicii, in vederea preluarii in facturile electronice emise catre institutiile de stat.
2. Factura electronica se poate genera acum si din ecranul "Iesiri-valuta", pentru clientii din Romania.

IMPORTANT
1. Pentru facturile electronice emise catre institutiile statului este necesar sa fie completate codurile CPV.
2. Facturile emise catre institutiile statului vor fi marcate cu culoarea albastra, in coloana "Tip", iar cele generate electronic cu culoarea albastru deschis.
3. Pentru facturile electronice cu produsele cu risc fiscal, emise catre alti agenti economici, se completeaza codurile NC.
4. Pentru constructii noi, codul NC si CPV este 1111.
...
Iti propun sa parcurgi si cele de aici:
https://www.sagasoftware.ro/e-factura-e ... arificari/

ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Va rog sa ma ajutati cu explicatii

#3 Mesaj de ionetei153 »

Si totusi nu sunt lamurit, ceva explicatii mai pe inteles se poate? Factura nu o fac eu, este editata de administrator din carnetul de facturi.
Cum sa procedez, cum sa obtin acel xml.Este vorba de o firma care face diverse lucrari de reparatii cladiri,
sapaturi de santuri, amenajari de drumuri beneficiari fiind unele Primarii din judet. Vine la mine cu factura rosie, si....nu stiu cum sa fac.
Poate cineva ma intelege si are rabdare sa-mi explice mai pe intelesul unui senior pensionar care tine si el contabilitatea
unei firme.Multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Scrie răspuns