Modificare contracte part time

Mesaj
Autor
rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Modificare contracte part time

#1 Mesaj de rosun158 »

Buna ziua, de la 1 august se modifica taxarea contractelor part time si se vor taxa la fel ca si contractele full time, insa sunt unele exceptii si anume la punctul d “ ) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepția pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum și a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;”. Pensionarii militari de stat se incadreaza la acest punct, sau sunt considerati pensionari cu legi/statute speciale? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare contracte part time

#2 Mesaj de tomac »

Sunt pensionari cu statut special.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Modificare contracte part time

#3 Mesaj de cozmag384 »

Un adm de srl poate incheia un contract de mandat cu o valoare mai mica de un salariu minim pe economie daca este pensionar din sistemul public de pensii ? Daca da cum se platesc la stat.cas ,cass ,, cam si daca ,micro.ramane cu impozit pe venit. La contractul de mandat nu am vazut nici o exceptie ,trebuie sa aiba o valoare cu salariul minim pe economie
Un salariat cu CIM part time are un contract de munca in strainatate care este strict confidential ,nu poate aduce nici un document justificativ ,in aceste cazuri cum se procedeaza?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare contracte part time

#4 Mesaj de tomac »

La contract de mandat se plătesc taxe similar unui contract de muncă, dar nu există această obligație de a se plăti la un salariu minim dacă suma din contractul de mandat e inferioară unui salariu minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Modificare contracte part time

#5 Mesaj de cozmag384 »

Firma ramane micro cu un contract de mandat mai mic sau egal cu un salariu minim pe economie daca nu are un salariat cu CIM norma intreaga incepand cu 01.01.2023?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare contracte part time

#6 Mesaj de tomac »

Nu. La contract de mandat și acum e necesar să fie le nivelul unui salariu minim pentru a fi considerat salariat cu normă întreagă.
Așadar dacă la 31.12. are indemnizație prin contractul de mandat de cel puțin 2550 lei și în 2023 indemnizația va fi la nivelul salariului minim ce se va stabili pentru 2023, da, rămâne micro, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cozmag384
Mesaje: 83
Membru din: Lun Oct 17, 2016 12:56 pm

Re: Modificare contracte part time

#7 Mesaj de cozmag384 »

Un CIM part time in data de 30.12.2022 se transforma in full time 8 ore.Un SRL micro ramane in 2023 cu impozit pe venit.In cursul anului 2023 trece iar in part time fiind singurul salariat srl-ul ramane micro in anul 3023 si devine platitoare de impozit pe profit in anul 2024 daca nu indeplineste cond. cumulative ,sau in timpul anului 2023?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare contracte part time

#8 Mesaj de tomac »

În cursul anului 2023, dacă nu îndeplinește condiția legată de salariat în termen de maxim 30 de zile de la data la care nu mai are salariat cu normă întreagă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

matanies506
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 23, 2017 2:52 pm

Re: Modificare contracte part time

#9 Mesaj de matanies506 »

Un SRL micro, la 31.12.2022 nu are salariati. Clar intra la Impozit pe profit. Trebuie depusa D700 pana la 10.01.2023 ?
Daca acest SRL angajeaza o persoana in cursul anului 2023 revine la micro si impozit pe venit ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modificare contracte part time

#10 Mesaj de balazse »

Poate te ajuta cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/impozit-ven ... deri-2023/

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare contracte part time

#11 Mesaj de tomac »

Nu poate reveni în cursul anului. Trecerea de la micro la profit în cursul anului se poate face dacă nu se mai îndeplinesc condițiile pentru micro, dar de la profit la micro, prin opțiune se poate face doar la început de an și doar dacă începând cu 2023 acea societate nu a mai fost micro.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns