Linie credit IMM Invest

Mesaj
Autor
panae95
Mesaje: 34
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Linie credit IMM Invest

#1 Mesaj de panae95 »

Buna ziua, o societate a luat o linie de credit de 400 000 lei pe o perioada de 2 ani prin programul IMM Invest. Lunar plateste rata credit si dobanda (cont 666), apoi la 2 zile primeste dobanda inapoi prin acest program. Intrebarea mea este cum inregistrez dobanda platita si dobanda incasata mai exact pe ce conturi?? Eu le-am trecut pe 666 si 766 dar nu stiu daca e ok... Multumesc frumos!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Linie credit IMM Invest

#2 Mesaj de paturcai »

Nu puteti folosi 766 pentru ca de fapt este o "renuntare" la dobanda perceputa intial (666)
Ar trebui sa urmati acelasi principiu ca la stornare, adica sa inregistrati 666 cu semnul minus
Exemplu:
Inregistrare dobanda:
666 = 5121 pentru +1300 u.m. (unitati monetare)
Restituire dobanda:
666 = 5121 pentru -1300 u.m.
Acelasi exemplu este pentru restituirea comisioanelor pentru plati online (Raiffeisen procedeaza astfel):
627 = 5121 pentru 50 u.m.
Iar la sfarsit de luna primiti inapoi comisionul pentru ca s-au facut plati online
627 = 5121 pentru -50 u.m.
Inregistrarea 5121 = 766 o sa va duca la ideea potrivit careia Raiffesen pentru disponibilul din cont va da un beneficiu, lucru total neadevarat. Ei va fac un cadou pentru ca faceti plati online si ca nu mai platesc ei un salariat pentru acest lucru. Evidentgierea in 766 ne duce cu gandul ca pentru disponibilul existent primesc o dobanda ametitoare.... (exemplu: BCR pentru disponibil in cont de 100.000 lei da o dobanda de 12 lei, imaginati-va ca BCR sa restituire platile online cu cel putin 50 lei ca in exemplu de mai sus; daca s-ar interpreta asa ar da fuga toti la BCR) :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Linie credit IMM Invest

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Dobânzile aferente creditelor/liniilor de credit pentru finanțarea capitalului de lucru și a creditelor pentru investiții, a comisionului de administrare și a comisionului de risc sunt suportate în procent de 100% din bugetul Ministerul Finanțelor Publice în cadrul schemei de ajutor de stat asociate acestui program, M.F.P. plătindu-le sub forma de grant.
Dobanda si comisioanele aferente finantarii sunt suportate prin bugetul Programului timp de 8 luni de la data acordarii creditului apoi dobanda revine in sarcina beneficiarului sa o achite, pana la rambursarea finantarii. Acordarea acestui grant (subventionarea dobânzii si a comisioanelor de acordare) mai poate continua pentru următorii 2 ani, în condiţiile în care creşterea economică estimată de Comisia Naţională de Strategie şi Prognoză pentru această perioadă se situează sub nivelul creşterii economice din anul 2020. Toate aceste informatii sunt detaliate in HG 282/2020.

panae95
Mesaje: 34
Membru din: Lun Aug 01, 2016 10:11 am

Re: Linie credit IMM Invest

#4 Mesaj de panae95 »

Buna ziua, Va multumesc foarte mult pt raspunsuri, dar nu reusesc sa imi dau seama cum sa fac monografia contabila.
Am inregistrat creditul pe 1627 fiind un credit pe o perioada mai mare de 1 an. S-au cheltuit toti banii din cont si acum se platesc rate lunare.
In contract cu Fngc am: val grant - 26000 din care comision risc 3450, comision administrare 1359 si dobanda 21767 (sume rotunjite)
Lunar am plata credit+dobanda+comision, dobanda o primesc la 2 zile dupa ce o achit.
Ma puteti ajuta cu o monografie contabila? Imi cer scuze pt deranj!

Scrie răspuns