imp.profit ? cu salariat part time

Mesaj
Autor
costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

imp.profit ? cu salariat part time

#1 Mesaj de costachet »

Buna ziua
va rog o lamurire, in caz ca mai sunt si alte prevederi de clarificare ce nu le-am gasit eu
E vb de lipsa de salariati si trecere la imp pe profit
eu asa am inteles ca acele companii ce nu au salariati trec la impozitul pe profit IN ACEL TRIMESTRU cand nu mai au salariati
cazul cel mai des probabil este ca multe companii , de la 01.08.2022 nu mai au salariati cand depun d 010 ptr modificare vector ca modificarea trebuia in primele 10 zile din iulie ( modificare de vector ) cum ramane ? ce pareri aveti ?
Si alt caz , am companii ce au 1 salariat PART TIME cu declaratii de 8 h la alte companii , in al 1 pct g se mentioneaza doar 'SALARIAT' fara completarea 'cu norma intreaga' deci aceasta companie NU TRECE LA IMP PROF. DEOARECE ARE UN SALARIAT ...CORECT ???

niste pareri ?

am scris caps on ptr a evidentia nu ptr a tipa...ca nu am de ce!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imp.profit ? cu salariat part time

#2 Mesaj de tomac »

Nu in 2022. De la 1 ianuarie 2023.
Ați omis fix ce era mai important : de când intră în vigoare noile prevederi legislative legate de regimul microîntreprinderilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: imp.profit ? cu salariat part time

#3 Mesaj de costachet »

tomac scrie: Mar Aug 16, 2022 11:29 am Nu in 2022. De la 1 ianuarie 2023.
Ați omis fix ce era mai important : de când intră în vigoare noile prevederi legislative legate de regimul microîntreprinderilor.
Multumesc de lamurire as dori daca se poate sa-mi indici unde in ordonanta se mentioneaza ca se intra de la 01.01.2023, ca eu am citit si nu am gasit .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imp.profit ? cu salariat part time

#4 Mesaj de tomac »

Înseamnă că nu ai citit ce scrie la art.IX din OG 16/2022.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns