Despre salvarea bazei de date

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 442
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Despre salvarea bazei de date

#1 Mesaj de ionetei153 »

Ptr ca volumul de inregistrari este foarte mare,dupa fiecare inchidere de luna salvez baza de date pe cate 2-3-4 stikere,ca sa am la nevoie ( sa dea domnul sa nu se intample ceva) de unde sa restaurez firmele toate si baza de date. In modulul ,, Administrare >intretinere baza de date,, sau adunat foarte multe astfel de salvari, poate cateva sute. Eu sunt mai in varsta si nu prea stapanesc tehnica asta IT si va intreb pe voi: se poate sterge o parte din aceste salvari ,foarte vechi din 2015-2016 incoace, fara sa stric ceva din program? Daca se poate cum trebuie sa procedez, caci banuiesc faptul ca mai usurez si din memoria calculatorului. Va rog sa-mi spuneti caci sunt sigur ca sunteti multi mai bine instruiti ca mine. Va multumesc mult, o seara buna.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Despre salvarea bazei de date

#2 Mesaj de septimiuv »

Da, se pot șterge salvările foarte vechi. Acestea se găsesc în folderul programului pe hard în subfolderul salv_bd.

ionetei153
Mesaje: 442
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Despre salvarea bazei de date

#3 Mesaj de ionetei153 »

Septimiu, spune te rog, la ce data anterioara ma pt opri cu stergerea, daca ne raportam ca ultima salvare am facut-o azi ?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

ionetei153
Mesaje: 442
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: Despre salvarea bazei de date

#4 Mesaj de ionetei153 »

Sa intru in Administrare > intretinere baza date >restaurare > deschide directorul cu arhivele, cu acea pictograma galbena?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Despre salvarea bazei de date

#5 Mesaj de balazse »

Intrii in folderul SAGA C.3.0\salv_bd si acolo iti apare pentru fiecare firma cate un folder separat (0001, 0002, etc), unde daca intrii gasesti salvarile de baza de date.
Sorrtezi fisierele dupa "data modfiicarii" si pastrezi ultimele (dupa data, adica pastrezi cele mai recente) 15-20.
Daca actualizarea programului il efectuezi prin optiunea actualizare automata, atunci in folderul SAGA C.3.0\actualizari regasesti fisierele de actualizare, care la fel se pot sterge.

Scrie răspuns