salvare baza de date pentru schimbare windows

Mesaj
Autor
fodore
Mesaje: 173
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

salvare baza de date pentru schimbare windows

#1 Mesaj de fodore »

Buna ziua,

Vreau sa schimb windowsul dar nu stiu cum sa fac salvarea bazei de date a programului saga si revisalul ca nu as vrea sa pierd datele motiv pentru care va cer ajutorul. Se salveaza datele separat pentru fiecare societate ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: salvare baza de date pentru schimbare windows

#2 Mesaj de paturcai »

Va trebuie un stick pe care sa-l atasati dispozitivului pe care lucrati (il bagati in locasul USB ca sa zic mai direct)
Copiati intreg folderul in care a fost instalata SAGA de pe computerul cel vechi
Sa admitem ca a fost instalata in C:\SAGA C_2022
Mergeti la folder, dati click-dreapta pe el si - fie alegeti SEND TO/TRIMITE LA (si alegeti sa se copieze pe stick), sau dati click dreapta si alegeti COPY, mergeti la stick si dati PASTE
Dupa ce ati schimbat WINDOWS-ul:
- mergeti la stick si copiati folderul pe care-l aveti acolo
- mergeti in acelasi loc in care SAGA C a fost instalat (pe vechiul dispozitiv) si dati PASTE, folderul va fi copiat in aceeasi locatie in care a fost si pe celalalt dispozitiv
Puteti sa alegeti sa copiati folderul de pe stick si pe alta partitie (sa spunem ca mai aveti inca o partitie sau un SSD suplimentar in dispozitivul de lucru), de exemplu "E"
Lipiti in partitia E folderul de pe stick
Verificati sa AVETI LICENTA VALIDA la SAGA C
Descarcati ultima versiune de pe site si rulati programul (il instalati) alegand calea unde ati salvat folderul respectiv (in exemplul nostru "E")
Cand va incepe sa se instaleze si ii veti da calea de instalare SAGA C va pune ceva de forma "E:\SAGA C_2022\SAGA C 3.0", dati click si stergeti "\SAGA C 3.0" si dati URMATORUL pana la finalizarea instalarii
Deschideti programul si folositi-l cu placere in continuare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

fodore
Mesaje: 173
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Re: salvare baza de date pentru schimbare windows

#3 Mesaj de fodore »

Multumesc frumos, dar revisalul din reges ITM nu din Saga nu stiti cum se salveaza ?

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: salvare baza de date pentru schimbare windows

#4 Mesaj de pascutac »

În aplicația Revisal, în secțiunea „Instrumente” aveți următoarea opțiune pentru salvarea datelor „Salvare Baze de Date” (aici se salvează întreaga bază de date pentru transfer pe alt calculator);
Ulterior, este necesar ca folder-ul obținut să fie copiat local pe cel de-al doilea calculator;
Pe calculatorul al doilea se va utiliza următoarea opțiune, tot din secțiunea „Instrumente” - „Restaurare baza de date” (pentru a se activa opțiunea trebuie să înregistrați un angajator fictiv, apoi dați restaurare „Restaurare baza de date” și alegeți folderul salvat la pașii anteriori).

Scrie răspuns