Contract de comodat S.C. - Autoturism

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Contract de comodat S.C. - Autoturism

#1 Mesaj de antonescus47 »

Salut. Am o nedumerire.
Am un contract de consultanţă cu o firmă şi un autoturism care este pe numele meu (persoana fizică).
Sunt nevoit să folosesc maşină pentru deplasări, etc. iar toate cheltuielile legate de autoturism (motorină, reparaţii, anvelope, etc.) vor fi suportate de către firmă cu care am contract (pe bază de factură).
Dacă eu sunt administratorul societăţii comerciale şi maşina este pe numele meu sunt nevoit să fac contract de comodat la autoturism?
Mă gândeam la ceva de genul să fac o hârtie de la firma cum că, eu fiind administratorul şi maşina fiind pe numele meu, să pot folosi maşina şi în interes de serviciu, fără a fi nevoit să merg la notar pentru contract de comodat.
Ce alte soluţii aş avea în afară de contract de comodat?
Mulţumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#2 Mesaj de tomac »

Nu este obligatorie autentificarea acestui contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#3 Mesaj de antonescus47 »

@tomac adica nu trebuie facut la notar? pot sa fac contract de comodat eu intre S.C. si eu pentru auto?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#4 Mesaj de tomac »

Da. Este contract civil. Nu e necesar să fie autentificat. Poate fi, dar nu este obligatoriu. La fel e cel pentru spațiul folosit ca sediu social.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#5 Mesaj de antonescus47 »

Multumesc de info.

cijua
Mesaje: 74
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#6 Mesaj de cijua »

In baza ctr comodat auto se inregistreaza pe cheltuiala factura achizitie anvelope auto. Deductibilitatea tva aferenta materialelor consumabile in acest caz este obligatoriu 50%? Sau poate fi 100%?
La combustibil este 100% cu obligatia sa existe foi de paecurs

Dar la consumabile/ piese de schimb cheltuiala trebuie inregistrata cu 50% deductibilitate tva?
Ctr de comodat este incheiat intre sc si angajat al sc

cijua
Mesaje: 74
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#7 Mesaj de cijua »

Rog suport. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#8 Mesaj de tomac »

Deductibilitatea de 50% sau de 100% ori 0% este în funcție de cum se demonstrează utilizarea în scopul activității economice.
Dacă există foaie de parcurs, atunci se deduce 100% orice cheltuială ce are legătură cu acel vehicul, din acele cheltuieli care legal pot fi suportate de către utilizator în cadrul unui contract de comodat.
Dacă nu există foaie de parcurs, dar cu alte mijloace de probă se poate face dovada utilizării parțiale pentru activitate economică, din aceleași cheltuieli se poate deduce doar 50%.
Dacă nu există vreo dovadă că vehiculul a fost utilizat pentru activitatea economică a firmei, nu se poate deduce nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Contract de comodat S.C. - Autoturism

#9 Mesaj de tudosien »

Dacă nu există vreo dovadă că vehiculul a fost utilizat pentru activitatea economică a firmei, nu se poate deduce nimic.
Nu cred asta. Normelor metodologice de aplicare a art. 25 din Codul fiscal menționează că ”regulile de deducere, termenii și
expresiile utilizate, condițiile în care vehiculele rutiere motorizate sunt supuse limitării fiscale, sunt cele prevăzute la pct. 68 din normele metodologice date în aplicarea art. 298 al titlului VII Taxa pe valoarea adăugată din Codul fiscal." La art.68, alin.(4) se spune printre altele: "...Persoana impozabilă care aplică deducerea limitată de 50% nu trebuie să facă dovada utilizării vehiculului în scopul activității economice sau pentru uz personal cu ajutorul foii de parcurs prevăzute la alin. (2)..." Astfel, in opinia mea, legiuitorul avea posibilitatea sa introduca aici necesitatea dovedirii unei utilizarii in scopuri economice a autoturismului prin orice alte mijloace dar nu a facut-o.

Scrie răspuns