C.I.M. full time - part time - conventie civila

Mesaj
Autor
antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

C.I.M. full time - part time - conventie civila

#1 Mesaj de antonescus47 »

Am două nelămuriri:

1. Care este diferenţa între un C.I.M. full time, unul part-time (4 ore) şi o convenţie civilă?

2. Pot angaja / contracta o persoană (pensionar) la o societate comercială, să îmi îndeplinească anumite atribuţii în cadrul societăţii, fără să fiu nevoit să îi fac contract de muncă normal (full time sau part time)?!
Există altă posibilitate? Dacă da, îmi puteţi da câteva detalii despre ce trebuie făcut exact ce contribuţii trebuiesc plătite de către S.C. sau de către el către stat?

Mulţumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: C.I.M. full time - part time - conventie civila

#2 Mesaj de tomac »

1. CIM este în relația dintre un angajator și un angajat și este aplicabil codul muncii. La normă întreagă există niște obligații/restricții prevăzute de codul muncii, la part-time la fel. De exemplu salariații part-time nu pot avea ore suplimentare. O convenție civilă este un contract civil prevăzut de codul civil și nu i se aplică prevederile din codul muncii. Dar se întocmește pentru o lucrare/serviciu care nu are caracter de continuitate și care trebuie să fie demonstrabilă ca fiind o activitate independentă. Adică nu poate avea prevederi care să arate o relație de subordonare între prestator și beneficiar.

2. Nu, nu există și singurele posibilități ar fi:
- să fie numit administrator prin actul constitutiv și să i se întocmească un contract de mandat - dar acesta va fi tratat fiscal ca un contract de muncă.
- să aibă un SRL cu care să presteze servicii și să factureze serviciile, dar asta înseamnă că e independent plus că nu cred că îi va conveni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

antonescus47
Mesaje: 26
Membru din: Lun Ian 06, 2014 10:07 pm

Re: C.I.M. full time - part time - conventie civila

#3 Mesaj de antonescus47 »

Multumesc de info.

Scrie răspuns