Tva Afiliati setari in Saga PS

Mesaj
Autor
analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Tva Afiliati setari in Saga PS

#1 Mesaj de analiza »

Buna ziua,

va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat. Am la un client urmatoarea situatie : factura de achizitie ( chirie) de la un afiliat, platitor de tva la incasare, beneficiarul fiind tot platitor de tva, la incasare. Am setat in furnizori ca este afiliat, deci in 394 se inregistreaza corect. Problema este ca tva este dedus la facturare, nu la plata. Facturile nu sunt achitate la timp, uneori se aduna chiar si 3-4 luni neachitate, dar in decontul din program se deduce tva-ul. Cum as putea sa modific astfel incat sa nu deduc decat la plata. La intrari nu ma lasa sa pun bifa de tva la plata daca in Furnizori este setat afiliat.

Multumesc.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Tva Afiliati setari in Saga PS

#2 Mesaj de mantogp710 »

Intre firme afiliate nu se aplica sistemul TVA la incasare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tva Afiliati setari in Saga PS

#3 Mesaj de tomac »

@mantogp710 - am o corecție. Nu aplică cine emite. Dar cine primește o tratează ca fiind cu TVA la încasare și deduce doar la plată.
Art.282 alin.6 litera d se referă doar la vânzător și doar la operațiune efectuată de acesta în relația cu un afiliat.
În schimb la deducere art.297 alin.2 se referă la vânzător ca persoană ce aplică sistemul de TVA la încasare.

@analiza - în SAGA C nu face așa. Cum acum nu pot testa în PS și este așa cum spuneți, vă rog să trimiteți un mail în acest sens la SAGA semnalizând problema.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Tva Afiliati setari in Saga PS

#4 Mesaj de analiza »

Multumesc !

Scrie răspuns