NU SE VALIDEAZA D.112

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

NU SE VALIDEAZA D.112

#1 Mesaj de ionetei153 »

Am descarcat versiunea 552 de doua ori, am geberat d.112 si am transmis-o de 3 ori si de fiecare data imi da o recipisa cu 4 pagini de erori de-mi balbaie ochii si nu stiu incotro s-o mai apuc. Salariatii mei sunt toti cu salarii cu mult peste minim si toti au norma intreaga, pe toti i-am bifat ,, baza contrib = cu salariul,, . Ce trbuie facut ? Am devalidat statul si l-am validat din nou de 3 ori, si degeaba. Cine a mai patit asa ? Cum ati rezolvat?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: NU SE VALIDEAZA D.112

#2 Mesaj de gaalo73 »

ionetei153 scrie: Vin Sep 23, 2022 12:45 pm ..., pe toti i-am bifat ,, baza contrib = cu salariul,, . Ce trbuie facut ?
Cine a zis ca asa trebuie procedat .... :?:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: NU SE VALIDEAZA D.112

#3 Mesaj de herganiec »

incercați să ștergeti luna de salarii complet și să o mai faceți o dată, apoi generare D112 de la început, iar angajații care au peste minim nu e nevoie să bifați baza egală cu salariu..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iacobv527
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 16, 2011 4:35 pm

Re: NU SE VALIDEAZA D.112

#4 Mesaj de iacobv527 »

Daca aveti salariati cu venitul brut peste 2550 si norma intreaga, in Saga, la configurare salariati nu este nevoie sa bifati nimic. Apoi cand generati declaratia 112, verificati la fiecare salariat, la date identificare salariat, la punctul 10 sa fie selectat 0-nu este cazul. Daca aveti selectat 2-neexceptat o sa primiti eroare. Deasemenea daca aveti salariati exceptati, declaratia preia din Saga si trece 1-exceptat dar trebuie sa faceti selectia manuala a motivului pentru care este exceptat la punctul 11.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25979
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: NU SE VALIDEAZA D.112

#5 Mesaj de tomac »

@iacobv -- nu e necesar să se selecteze manual nimic. Se reface actualizarea și se apasă obligatoriu "actualizare date" în ecranul din care se generează declarația. Singurul motiv pe care nu-l poate "ghici" momentan programul este cel al elevilor/studenților.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns