curs receptie factura externa

Mesaj
Autor
colesniuca
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am
Localitate: timisoara

curs receptie factura externa

#1 Mesaj de colesniuca »

va rog sa ma sfatuiti la ce curs sa fac o receptie de import : la cursul bnr din data in care a fost emisa factura sau la cursul din data cand a intrat marfa in tara(cmr)? va multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

daca e import ai pe dvi cursul

colesniuca
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am
Localitate: timisoara

#3 Mesaj de colesniuca »

nu are dvi,este import din ue si nu se mai face dvi

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

pai nu e import
e achizitie intracomunitara
atentie la termeni sa nu pierdem timpul aiurea
la intrari valuta ai 2 casute "curs receptie" si "curs factura"
in prima e cursul din data receptiei, in a doua e... te las pe tine sa ghicesti

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Ca regula generala, faptul generator al T.V.A. pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii este data livrarii bunurilor sau data prestarii serviciilor. Dupa cum se poate constata, faptul generator nu intervine obligatoriu la data emiterii facturii. Conform legislatiei fiscale armonizata cu Directiva 112 a Comunitatii, o factura poate fi emisa:

- anterior livrarii sau prestarii, chiar si in situatia in care nu se incaseaza un avans;
- la data livrarii sau prestarii;
- ulterior livrarii, la orice data din intervalul cuprins intre data livrarii si cel mai tarziu pana in cea de-a 15-a zi lucratoare a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei (de la 1.01.2008, a 15-a zi calendaristica a lunii urmatoare).

In Codul fiscal, prin articolul 135 se face precizarea ca exigibilitatea taxei intervine la data la care este emisa factura catre cumparatorul care efectueaza achizitia, dar nu mai tarziu de a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator.
Totusi, pentru operatiunile de achizitii intracomunitare nu este corelata legislatia fiscala cu legislatia contabila, motiv pentru care intotdeauna vor exista neconcordante intre evidenta fiscala si evidenta contabila. Desi prin art. 135, alin. 2 se precizeaza faptul ca exigibilitatea taxei intervine la data la care este emisa factura catre firma ta, recomandabil ar fi sa utilizezi cursul valutar din data receptiei bunurilor.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#6 Mesaj de septimiuv »

cine a zis ca trebuiesc concordante intre fiscalitate si contabilitate?
daca furnizorul declara in declaratia vies la daca cand ti-a emis factura (nu are de unde sa stie cand o primesti) si tu o declari la data intrarii marfii in gestiune (care poate fi si peste 2 saptamani) ce te faci ? :lol:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

Ai dreptate SeptimiuV.
Eu doaream doar sa supun atentiei tuturor ca intr-adevar exista - si va fi - o neconcordanta intre momentul vanzarii si al receptiei.

Si acum continuarea:

Prin normele metodologice, la punctul 17 emis pentru aplicarea art. 135, se face precizarea ca faptul generator pentru o livrare de bunuri este echivalent cu faptul generator pentru o achizitie intracomunitara de bunuri deoarece intervin in acelasi moment: momentul livrarii de bunuri.

In acest sens, pentru evitarea neconcordantei dintre livrarea de bunuri efectuata de un furnizor intracomunitar si achizitia intracomunitara efectuata de catre o firma din Romania, operatiuni care se raporteaza de catre ambele parti participante la tranzactie prin declaratia recapitulativa, momentul exigibilitatii s-a stabilit fie in a cincisprezecea zi a lunii urmatoare celei in care a avut loc livrarea, fie la data inscrisa pe factura.

In acest sens, prin norme, la punctul 17, se exemplifica o astfel de situatie (exemplul nr. 2) in care livrarea este efectuata de partenerul intracomunitar pe data de 25.06.2007 iar factura este emisa pe data de 29.06.07, caz in care firma din Romania este obligata sa considere ca a efectuat achizitia intracomunitara in data de 25.06.2007 desi la acea data nu a receptionat marfa astfel incat sa aiba certitudinea ca acele bunuri exista faptic in patrimoniul sau.

Nota:
In sensul acesta m-am referit ca data corecta este cea a receptiei marfii. Pe asta o iau in calcul, indubitabil. :wink:
Nemernicul (sa admitem ca este un nemernic, un sabotor pidosnic), nemernicul de sofer vine dupa ce se imbata prin baruri si se deda la cele necuvincioase cu marfurile mele in a 16-a zi. Eu ce sa fac?! Il impusc pe derbedeu sau il trimit sa depuna el declaratia recapitulativa? Declaratia o depun eu si pe nemernic il supun linsajului mediatic. Ca sa stie si el ce spune Directiva Europeana, da? Chiar daca-l doare-n ghete eu tot ii spun: Mai zdreanta care esti....tu stii ce prescrie Codul Fiscal la art. 135?
Ca nu suntem asa de capul nostru niste Tra-la-la....
Dr. Vadim
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

#8 Mesaj de licav804 »

Se poate tehnic sa inregistrez prin "intrari" o factura in 05.06.08 dar data NIR-ului sa fie 08.06.08? Cum?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de paturcai »

Data facturii externe nu este relevanta. Relevant este momentul primirii/receptiei bunurilor. Adica nu pot sa am o factura emisa in luna iunie 2008 si eu sa ii fac receptia in luna septembrie 2008. Ar fi absurd. Momentul receptiei se subintelege ca fiind momentul primirii marfii.
Admitem ca produsele respective au venit insotite de un CMR (documentul care certifica o cursa efectuata din afara Romaniei sau in Romania) pe care este trecuta data predarii marfurilor catre beneficiar.
In lipsa acestui document, trebuie sa existe un document care sa probeze data primirii bunurilor.
Orice s-ar intampla bunurile nu se "teleporteaza" la sediul beneficiarului sau furnizorului.
Data primirii este data la care factura se inregistreaza in contabilitate.
Daca data facturii este 05.06.2008 iar eu am primit/receptionat produsele pe data de 08.06.2008, atunci data de 08.062008 este data la care se inregistreaza factura in contabilitate (cu cursul aferent comunicat de BNR).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

#10 Mesaj de licav804 »

Multumesc, ma preocupau declaratiile si in acest sens m-am gandit in ce masura trebuie respectata data facturii.Pentru ca sunt situatii in care factura este datata 30 ale lunii N si NIR-ul are data N+1 alt trimestru si atunci el raporteaza una, eu alta.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#11 Mesaj de avramg »

Am urmatoarea speta:
-facture UE cu data de 27.06.2008
-marfa nu a ajuns nici pina astazi in Romania
-cf cod fiscal trebuie sa raportez achizitia intracomunitara in trim 2/2008..
cum inregistrez in SAGA ac factura ptr a putea fi raportata in 390 din trim 2/2008 fara sa am marfa in stoc?...SAGA imi face articolul 371=401 si 4426=4427 in data de 27.06.2008......in iulie cind receptionez mf cum inregistrez?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

folosesti 357

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#13 Mesaj de avramg »

folosesc acum in iunie pe 357 cu cursul de la data facturii , dar in iulie cum inregistrez ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#14 Mesaj de septimiuv »

in iulie transferi pe 371 :shock:

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#15 Mesaj de avramg »

cum fac transferul in saga pe fiecare marfa in parte din 357 in 371?.....plus de asta o sa am diferente de pret ptr ca in 357 o sa am la cursul de la data facturii si in 371 la cursul din data receptiei?........

Scrie răspuns