Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! O societate platitoare de TVA a cumparat in 2015 un teren (fara TVA) de la o persoana fizica pe care a construit in regie proprie (in 2020) o cladire (a dedus TVA la tot ce a achizitionat pentrui ridicarea imobilului). Acum, s-a facut un raport de evaluare si pe baza valorii stabilite in raport se doreste vanzarea (teren+cladire) catre asociatul unic al firmei. Eu spun ca factura pe valoarea terenului si a cladirii trebuie sa se faca cu TVA 19% .. este corect ? Multumesc pentru ajutor ! O zi frumoasa !

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#2 Mesaj de prunam »

.. nimeni, nimic ?! 🤔

pocolf717
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 09, 2010 12:00 am

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#3 Mesaj de pocolf717 »

Da, este corect, factura va fi cu TVA de 19%

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#4 Mesaj de prunam »

Va mulțumesc ! 👍

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#5 Mesaj de prunam »

Buna ziua .. revin .. cineva de la CECCAR mi-a spus ca pot face vanzarea cu TVA 5% (si sa depun si o notificare catre ANAF); altcineva ca le-as putea vinde fara TVA si sa fac ajustarea taxei. O sa dau mai multe detalii despre teren si cladire :
- au acelasi numar cadastral
- valoare evaluare teren : 29.000 EUR (fara TVA) / suprafata teren : 210 mp
- valoare evaluare cladire : 35.000 EUR (fara TVA) / suprafata utila cladire : 180 mp
.. deja nu mai stiu cum ar fi corect .. intrebi 3 persoane, 3 pareri diferite .. ma puteti ajuta cu un sfat ? Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#6 Mesaj de tomac »

Depinde
Poate fi fără TVA, aplicându-se scutirea de la art.292, alin,2 litera f
f) livrarea de construcții/părți de construcții și a terenurilor pe care sunt construite, precum și a oricăror altor terenuri. Prin excepție, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcții noi, de părți de construcții noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol se definesc următoarele:

1. teren construibil reprezintă orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa construcții, conform legislației în vigoare;
2. construcție înseamnă orice structură fixată în sau pe pământ;
3. livrarea unei construcții noi sau a unei părți din aceasta înseamnă livrarea efectuată cel târziu până la data de 31 decembrie a anului următor anului primei ocupări ori utilizări a construcției sau a unei părți a acesteia, după caz, în urma transformării;
În acest caz se va face ajustarea TVA dedus.

Sau se poate taxa operațiunea caz în care cota de 5% se aplică numai pentru clădiri cu suprafață utilă de maxim 120mp, iar în acest caz nu este valabil clădirea vând 180 mp. Vedeți art.291 CF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#7 Mesaj de prunam »

Va multumesc enorm d-le Cristi ! O sa faca factura fara TVA; o mica rugaminte mai am : daca valoarea de intrare a cladirii (receptia in 2020, vanzarea acum in 11.2022) a fost de 190.000 de lei, ajustarea TVA-ului 635=4426 este de 32.490 de lei ? Va multumesc mult !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#8 Mesaj de tomac »

Da. Trebuie însă să verificați și dacă există sau nu modernizări cu valoare mai mare de 50% din valoarea de achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Vanzare Cladire + Teren (cu sau fara TVA) ?

#9 Mesaj de prunam »

V-am înțeles ! Mulțumiri pentru ajutor ! O seara minunată vă doresc !

Scrie răspuns