Creare SPV

Mesaj
Autor
cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Creare SPV

#1 Mesaj de cretum »

Buna dimineata.Va rog sa ma ajutati.Eu detin semnatura electronica cu ANAF ptr. depunere decl. Vreau sa obtin SPV ptr.o firma.Trec in cerere CUI firmei .In rest trec datele mele(CNP,telefon ,nr.CI)am atasat document confirmare semnatura,In arhiva zip ap pus:buletinul mei cert.inreg.fiscala a firmei,buletin adminisreatorului,docum.conf.semnatura) Dar la cal.persoanei nu imi este clar unde sa pun bifa:Reprez.legal,imputernicit,pers.desemnata sau in nume propriu.Imputernicit am pus si a respins ca nu sint doc.conforme ,cred ca trebuia imputernicire.Acum am facut alta cerere si am pus bifa la pers.desemnata,astept.Va mutumesc foarte mult.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Creare SPV

#2 Mesaj de paturcai »

Este o problema de cand ANAF Sector 6 s-a gandit sa faca o revolutie in domeniu:
Art. 12, pct. (4) din Ordinul ANAF nr. 1090/2022 apărut în Monitorul Oficial Monitorul Oficial, Partea I nr. 585 din 16 iunie 2022, privind aprobarea Procedurii de comunicare prin mijloace electronice de transmitere la distanta intre organul fiscal central si persoanele fizice, persoanele juridice si alte entități fără personalitate juridică, ne explica cine este persoana desemnata: persoana desemnata este acea persoana care este angajata entitatii care solicita inrolarea in SPV; cu alte cuvinte daca sunteti si angajat al firmei atunci sunteti persoana desemnata si MUSAI trebuie sa depuneti documentatia in original.
Ce documente va trebuie:
- copie carte identitate administrator
- copie act constitutiv (sau Certificat COnstatator de la Registrul Comertului - acela de 20 lei)
- delegatie/imputernicire emisa de firma in care sa specifice IN CLAR ca delegatul/imputernicitul/persoana desemnata este abilitat sa: să reprezinte societatea la ANAF și in fața oricărei instituții de stat, particulară sau online, în vederea obținerii Certificatului de Înregistrare în scop de TVA, să înroleze/înregistreze societatea în Spațiul Privat Virtual (SPV), (1) să dea acordul pentru toate operațiunile generale de înregistrare și accesare a SPV, (2) să accepte termenii și condițiile de utilizare a SPV, (3) să aibă acces la informațiile referitoare la istoricul acțiunilor anterioare din SPV, să semneze electronic și să depună prin mijloace electronice de transmitere la distanță declarațiile fiscale aferente.
- copie carte de identitate delegat/imputernicit/persoana desemnata
- copie contract individual de munca (sau un print-screen din REGES unde sa se poata observa ca s-a transmis la ITM ca sunteti angajata)
Dupa ce scanati aceste documente (ATENTIE! daca va luati la cearta cu doamna de la 150 +SPV aveti toate sansele sa primiti un raspuns din care reiese ca toate documentele scanate sunt ilizibile - ce prostie - ) aveti OBLIGATIA sa depuneti aceste documente IN ORIGINAL la sediul ANAF Sector 6 la doamna de la D150+SPV (care are si studii juridice fiind triplu licentiata: in medicina veterinara, facultate de drept si o facultate economica la distanta)
Mai bine alegeti ca sunteti imputernicit si veti depune urmatoarele documente:
- Procura notariala
- Copie carte identitate imputernicit
(Aceste 2 documente le scanati si le punenti in arhiva ZIP impreuna cu D150)

NU MERGETI SUB NICIO FORMA LA ANAF SECTORUL 6! Daca o faceti, o faceti pe riscul dumneavoastra!

DACA TREBUIE SA DEPUNETI LA SECTORL 6:
Dupa ce trimiteti online (D150 si cererea de inrolare) mergeti la ORICE ALT ANAF din ROMANIA (numai la Sectorul 6 NU) si depuneti: D150+copie CI imputernicit si Cererea pentru inrolarea in SPV la care sa atasati Copia cartii de identitate a imputernicitului si procura notariala in original.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Creare SPV

#3 Mesaj de meira »

Iar procura notariala? Nu se renunțase la ea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Creare SPV

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
De ce trebuie imputernicire/procura notariala pentru D150, ii un contribuabil mijlociu sau mare?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Creare SPV

#5 Mesaj de paturcai »

Daca nu esti imputernicit si esti persoana desemnata...
Intr-un final (nu stiu ce s-a intamplat) mi s-a aprobat accesul in SPV ca persoana desemnata fara procura notariala.
Oricum procura notariala mai are si inca un atu (ca sa spun asa): daca ai pricepere in ale Registrul COmertului (in acea procura scrie ca te poti adresa si "altor institutii publice") poti depune si la Registrul COmertului; incepand cu 28.11.2022 se modifica modalitatea de depunere a documenbtelor la Registrul Comertului: expertii contabili nu mai sunt "acreditati" sa depuna documente numai pentru ca sunt experti contabili; s-a terminat.
Mergeti si fara procura notariala si poate aveti noroc; eu (se pare dupa ce am fost tavalit un pic) am avut noroc.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Creare SPV

#6 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Pentru inrolare SPV (asa cum spun cei de la ANAF), nu este nevoie de procura notariala.Insa cand se intocmeste acea cerere(dupa intocmirea actului de Imputernicire),unde se solicita date despre firma,imputernicit,anexarea ZIP (Imputernicirea semnata citet,mentiunea "Conform cu originalul"custampila firmei,C.I. copie a imputernicitului).Atentie,trebuie mentionat daca este:sediu social cat si cel fiscal.Daca C.I. a Admin firmei, a fost schimbat intre timp,se impune deplasarea la ONRC si actualizarea datelor.Se trimit datele online si documentul primit"Autorizare utilizator",se tipareste.Imputernicirea stampilata,C.I. a imputernicitului si doc."Autorizare utilizator" ,trebuie duse la ghiseu, unde se verifica datele.Persoana de la ghiseu, mi-a spus ca voi primi un email de aprobare inrolare SPV.Asa mersge la noi...Marea digitalizare merge"mana in mana"cu online-ul.V-am relatat ce am patit practic.Nu stiu cum e pe la voi...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Creare SPV

#7 Mesaj de paturcai »

Iata un model de Imputernicire/Delegatie pe care ANAF o accepta (se apropie sarbatorile si sunt mai blanzi):

GIGI si MIMI srl, BUCURESTI,
Str. Splaiul Independentei NR. 44, sector/judet 6/BUCURESTI
Reg. Com. J40/2215/1999
C. I. F. : 3886598 Nr. 194/30.11.2022

DELEGAȚIE / ÎMPUTERNICIRE *)

Subscrisa GIGI si MIMI srl, cu sediul în BUCURESTI, Str. Splaiul Independentei nr. 44, sector / județ 6 / BUCURESTI, înregistrată la Reg. Com. J40/2215/1999, C. I. F. : 3886598, reprezentată de POPESCU Gratiela, cetățenie român/ă, având CNP: 2954351254123, legitimat cu CI, seria RK, nr. 300008, eliberat/ă de SPCEP S4 la data de 11.07.2017, cu domiciliul in Bucuresti, Str. Ale. Malu cu flori, nr.4, bl. 15, sc. 1, et. 1, ap. 2, sector 6 în calitate de administrator, delegăm/împuternicim/ca reprezentant desemnat, pe VASILESCU Vasile, cetățean roman, domiciliat în Cluj-Napoca, Str. Cercetarii nr. 11, bl. ---, sc. ---, ap. 4, jud. Cluj, posesor al CI seria CJ nr. 218512, eliberată de SPCLEP Oradea la data de 28.07.2019, CNP 1853265412587, angajat în funcția de director economic, titular al unui Certificat calificat de semnătură electronică ca în numele nostru și pentru noi: să reprezinte societatea la ANAF și in fața oricărei instituții de stat, particulară sau online, în vederea obținerii Certificatului de Înregistrare în scop de TVA, să înroleze/înregistreze societatea în Spațiul Privat Virtual (SPV), (1) să dea acordul pentru toate operațiunile generale de înregistrare și accesare a SPV, (2) să accepte termenii și condițiile de utilizare a SPV, (3) să aibă acces la informațiile referitoare la istoricul acțiunilor anterioare din SPV, să semneze electronic și să depună prin mijloace electronice de transmitere la distanță declarațiile fiscale aferente.
Data Administrator
30.11.2022 POPESCU Gratiela


*) Document întocmit în baza art. 12, pct. (4) din Ordinul ANAF nr. 1090/2022 apărut în Monitorul Oficial Monitorul Oficial, Partea I nr. 585 din 16 iunie 2022, privind aprobarea Procedurii de comunicare prin mijloace electronice de transmitere la distanta intre organul fiscal central si persoanele fizice, persoanele juridice si alte entități fără personalitate juridică.

Documentele care stau in arhiva zip, sunt urmatoarele:
- act constitutiv (sau certificat constatator - furnizare informatii de la ONRC de 20 lei)
- CUI-ul firmei
- copie act identitate administrator
- delegatia de mai sus impreuna cu copia actului de identitate a persoanei desemnate
- copie din REGES (de la portalul INSPECTIA MUNCII (se face un printscreen) din care sa se vada ca persoana desemnata este angajatul firmei asa cum se face vorbire in delegatie)
- FOARTE IMPORTANT! un exemplar din D150 depusa care sa fie semnata (si scanata)

Persoana desemnata = salariat al firmei cu contract individual de munca <------conform art. 12 pct (4) din Ordin ANAF nr. 1090/2022
Imputernicit = persoana cu procura notariala
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns