pret vanzare euro

Mesaj
Autor
ciudinm
Mesaje: 102
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am

pret vanzare euro

#1 Mesaj de ciudinm »

Buna ziua,eu fac achizitii intracomunitare,pretul de vanzare al marfurilor este in euro,nelamurirea mea este urmatoarea:folosirea ct. 378 este obligatorie :?: avand in vedere ca preturile sunt exprimate in euro(transformate in lei la cursul zilei in care se face vanzarea),deci eu nu pot sa am un pret prestabilit in lei.nu prea inteleg functionalitatea contului 378!ce-mi scapa?mentionez ca e un magazin cu comert cu amanuntul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

Pot sa te intreb si eu cum de vinzi marfa in euro si nu in lei pe teritoriul Romaniei?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

Scuza-ti-ma ca nu mai am rabdare sa ii astept raspunsul de ce vinde la curs EUR, dar chiar vanzand la curs EUR, de ce sa ai 378? Evidenta gestiunii se tine cantitativ valoric si atunci vanzarea poate fi si cu amanuntul. NIR-ul va fi simplu (va fi NIR de intrare in DEPOZIT fara adaos si TVA neexigibila, ca si la engros).
Vrei sa ai 378? Simplu: diferenta intre contul 607 si 707 (analitic vanzare amanunt) este contul 378. Faci NC de mana: 371 = 378 si imediat 378 = 371 cu suma rezultata din diferenta 707-607.
Mai era totusi ceva ce ai uitat sa soliciti sa ti se explice: ce faci cu contul 4428 in aceasta situatie? In situatia in care ai vanzare cu amanuntul.....
Nu faci nimic iti spun eu.

:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciudinm
Mesaje: 102
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am

#4 Mesaj de ciudinm »

Ce am gresit la preturi?nu inteleg bine.Abonamentele la telefonia mobila sunt exprimate in euro dar noi platim lei,sau nu!?vorbesc serios,nu inteleg.poate sunt si eu putin obosita si nu reusesc sa ma concentrez.
Cat priveste 378 eu nu l-am folosit pana acum(si nici nu ma intereseaza)dar cum eu sunt la inceput(si mai am multe de invatat :( )contabila cu care ma mai consult mi-a spus ca trebuie sa constitui 378(de mana,cum ai scris tu,paturcai).nelamurirea mea este,se poate lega cineva de asta?
Va cer multa,multa rabdare.......pentru un nestiutor dezorientat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Daca este vorba de abonamente, sa fim seriosi, cum adica sa reflect castigul meu folosind in plus ct 378? Contul 378 are o incarcatura psihologica in fapt. Ce dovedeste acest cont? Marja (profitul) pe care il castig din vanzarea unui produs cu amanuntul si sa vad daca este viabil, sa vad, cu alte cuvinte, ca din acel castig imi pot acoperi cheltuielile celelalte.
Este aiuritoare evidentierea castigului meu in contul 378. Vreau sa vad pe un anumit segment cat castig? Imi fac analitice la 121 la venituri si la cheltuieli si atunci am tabloul corect in fata ochilor, altfel.....
Nu nu trebuie evidentiat separat marja in 378 pentru ca ea va fi evidentiata global (pe toata firma) in contul de profit si pierderi (121).
Nu se va lega nimeni de chestia asta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciudinm
Mesaje: 102
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de ciudinm »

Multimesc paturcai :) ,m-am linistit un pic, doamna imi recomanda sa constitui 378 si implicit sa refac balantele de la inceputul anului.
O zi buna!

P.S. sigur o sa mai vorbim

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns