esalonare

Mesaj
Autor
esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

esalonare

#1 Mesaj de esanua »

stie cineva ceva despre existenta unui formular pt esalonarea datoriilor ce trebuie completat de firma in cazul in care o factura nu este platita pe loc? Cica neintocmirea acestuia se lasa cu amenda cam mare!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »

Ce fel de factura? (ex: factura de curent nu ai cum sa-l platesti pe loc :) , il primesti prin posta)

esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de esanua »

Da, cica toate facturile neachitate tb trecute in formularul respectiv cu data scadenta a facturii (cineva a avut un control si i s-a cerut asa ceva), nici eu nu stiu despre ce este vorba. Poate e cineva mai citit ca mine.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#4 Mesaj de cretum »

Nu am auzit de asa formular si sint curioasa. Si eu am firma care plateste facturi fractionat chiar daca e de numai 200 ron ( exemplu) . Acum am si eu o intrebare.Mia face cineva chitanta sau monetar la bonul fiscal de la casa de marcat?L a noi la bacau garda ne obliga. As vrea sa stiu daca scrie undeva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#5 Mesaj de balazse »

Te referi la bonul Z-t, care se face la sfarsit der zi (cu incasarile prin casa de marcat pe ziua respectiva)?

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

#6 Mesaj de pintiliem »

Cred ca termenul esalonare nu este cel potrivit. Probabil va referiti la

SITUAŢIA ÎNCASĂRII-ACHITĂRII FACTURILOR (Cod 14-6-7)(OMFP 1850/2004)
1. Serveşte:
- ca jurnal auxiliar pentru ţinerea contabilităţii analitice a clienţilor sau furnizorilor la unităţile care aplică forma de înregistrare "pe jurnale";
- ca situaţie a soldurilor contului 411 "Clienţi" sau contului 401 "Furnizori".
2. Se întocmeşte lunar sau pe măsura efectuării operaţiunilor, în cadrul compartimentului financiar-contabil, fie pentru toţi clienţii sau furnizorii, fie separat pe feluri de clienţi sau de furnizori. în cazul în care situaţia se întocmeşte pentru achitarea facturilor separat pe feluri de furnizori, se au în vedere furnizorii principali potrivit categoriilor stabilite pentru înregistrarea în Jurnalul privind decontările cu furnizorii (cod 14-6-6).
Formularul se completează astfel:
În cazul încasării facturilor
- periodic, pe baza documentelor justificative privind produsele sau mărfurile livrate, lucrările executate, serviciile prestate etc., respectiv încasarea de la clienţi;
- la începutul lunii, prin transcrierea poziţiilor (facturilor) rămase neîncasate din situaţia încasării facturilor întocmită pentru luna precedentă.
În cazul achitării facturilor
- periodic, pe baza documentelor justificative de recepţie a materialelor şi produselor aprovizionate, respectiv de achitare a furnizorilor, în cazul în care contabilitatea analitică a furnizorilor nu se ţine cu ajutorul Jurnalului privind decontările cu furnizorii (cod 14-6-6);
- la începutul lunii, prin transcrierea poziţiilor (facturilor) rămase neachitate din situaţia achitării facturilor sau din Jurnalul privind decontările cu furnizorii, cod (14-6-6).
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare contabilă.
4. Se arhivează la compartimentul financiar-contabil.
5. Conţinutul minimal obligatoriu de informaţii al formularului este următorul: denumirea unităţii; denumirea şi data (luna, anul) întocmirii formularului; ziua înregistrării; numărul şi data facturii; clientul (furnizorul), localitatea (explicaţii); sume de primit (datorate); încasarea (plata) facturilor: ziua, contul corespondent, nr. documentului, suma; semnături: întocmit, verificat.
_____________________________________________________________

............
(Unitatea)
SITUAŢIA ÎNCASĂRII-ACHITĂRII FACTURILOR
Luna ... Anul ....

|Nr. | Ziua |Numărul | Client |Sume de primit| Încasarea (plata) facturilor|
|rând|înreg.|şi data | (furnizor)-| (datorate) | Credit cont 411 |
| | |facturii| localitate | ct. 411 | (debit cont 401) etc. |
| | | |(explicaţii)|(ct. 401) etc.|_____________________________|
| | | | | |Ziua| Cont | Nr. |Suma|
| | | | | | |corespondent|docum.| |
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|

|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|

|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
14-6-7 A4 t2
Întocmit, Verificat,

(verso)


|Nr. | Ziua |Numărul | Client |Sume de primit| Încasarea (plata) facturilor|
|rând|înreg.|şi data | (furnizor)-| (datorate) | Credit cont 411 |
| | |facturii| localitate | ct. 411 | (debit cont 401) etc. |
| | | |(explicaţii)|(ct. 401) etc.|_____________________________|
| | | | | |Ziua| Cont | Nr. |Suma|
| | | | | | |corespondent|docum.| |
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|
|____|______|________|____________|______________|____|____________|______|____|

Întocmit, Verificat,

esanua
Mesaje: 63
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de esanua »

Da, la acest document ma refer, multumesc!

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#8 Mesaj de cretum »

DA, MA REFER LA BONURILE ZILNICE DE LA CASA DE MARCAT.PE NOI NE OBLIGA SA FACEM CHITANTA SAU MONETAR PTR. BONUL RESPECTIV.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#9 Mesaj de cretum »

revin la intrebarea mea cu privire la emiterea chitantei sau monetarului prt. bonul fiscal zilnic de la casa de marcat. Asa vrea garda financiara la Bacau

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

#10 Mesaj de cretum »

As vrea sa stiu daca si prin alte judete este acest procedeu. VA MULTUMESC

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#11 Mesaj de balazse »

cretum scrie:As vrea sa stiu daca si prin alte judete este acest procedeu. VA MULTUMESC
La Satu Mare se scoate raportul zilnic, care se inregistreaza la iesiri si in registru de casa, iar la sfarsit de luna se scoate raport fiscal pentru verificare. Monetar nu se mai foloseste din 2006. Iar chitanta nu mi se pare normal sa se emita pentru raport zilnic, asta ar fi sa incasez de 2 ori acelasi lucru. De altfel din cate stiu pentru vanzarea pentru persoane fizice se emit bon fiscal si nu chitanta (chiar daca acesta este centralizator). Ar fi bine sa cereti un temei legal pentru eliberare de chitanta.

ciudinm
Mesaje: 102
Membru din: Joi Mar 27, 2008 12:00 am

#12 Mesaj de ciudinm »

Buna ziua,pentru ca tot cautam asa ceva pe forum ma gandeam daca puteti sa-mi dati ceva mai multe relatii cu privire la inregistrarea raportului z.
Eu am inceput sa folosesc casa de marcat de luna asta,am scos in fiecare zi raportul z(chiar daca nu am avut incasari pers.fizice in fiecare zi).Cum ar trebuii sa procedez mai departe cu inregistrarea in contabilitate.
Va multumesc!
O zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#13 Mesaj de balazse »

Cititi manualul de utilizare la "intrebari frecvente despre..." -> "iesiri", apasati pe "Introducerea vânzărilor zilnice la comertul cu amănuntul", si vedeti detaliat inregistrarea.

Scrie răspuns