contract pe perioada determinata

Mesaj
Autor
busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

contract pe perioada determinata

#1 Mesaj de busteani »

Am o intrebare legat de urmatoarea situatie: am un angajat pe perioada determinata de la 01.01.2006 pana in 01.04.2006. In situatia in care angajatul este in concediu medical la finele perioadei, i se desface de drept contractul sau ce se intampla cu el, avand in vedere faptul ca legea spune ca nu ai voie sa desfaci contractul unei persoane aflate in incapacitate temporara de munca?

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de busteani »

Si inca ceva legat de contractele de munca: in cazul in care unui angajat pe perioada determinata se decide sa ramana angajat al firmei, se intocmeste un nou contract sau se face act aditional prin care se modifica perioada contractului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#3 Mesaj de tomac »

Art. 80. - (1) Prin derogare de la regula prevăzută la art. 12 alin. (1), angajatorii au posibilitatea de a angaja, in cazurile si in conditiile prezentului cod, personal salariat cu contract individual de muncă pe durată determinată.
(2) Contractul individual de muncă pe durată determinată se poate incheia numai in formă scrisă, cu precizarea expresă a duratei pentru care se incheie.
(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit si după expirarea termenului initial, cu acordul scris al părtilor, dar numai inăuntrul termenului prevăzut la art. 82 si de cel mult două ori consecutiv.
----
La expirarea contractului, trebuie intocmit un alt contract dar de data asta pe perioada nedeterminata.

-------
Art. 81. - Contractul individual de muncă poate fi incheiat pentru o durată determinată numai in următoarele cazuri:
a) inlocuirea unui salariat in cazul suspendării contractului său de muncă, cu exceptia situatiei in care acel salariat participă la grevă;
b) cresterea temporară a activitătii angajatorului;
c) desfăsurarea unor activităti cu caracter sezonier;
d) in situatia in care este incheiat in temeiul unor dispozitii legale emise cu scopul de a favoriza temporar anumite categorii de persoane fără loc de muncă;
e) in alte cazuri prevăzute expres de legi speciale.
Art. 82. - (1) Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi incheiat pe o perioadă mai mare de 18 luni.
(2) În cazul in care contractul individual de muncă pe durată determinată este incheiat pentru a inlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
-----------
Art. 84. - (1) La expirarea contractului individual de muncă pe durată determinată, pe locul de muncă respectiv va fi angajat un salariat cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată.
(2) Dispozitiile alin. (1) nu sunt aplicabile:
a) in cazul in care contractul individual de muncă pe durată determinată este incheiat pentru a inlocui temporar un salariat absent, dacă intervine o nouă cauză de suspendare a contractului acestuia;
b) in cazul in care un nou contract individual de muncă pe durată determinată este incheiat in vederea executării unor lucrări urgente, cu caracter exceptional;
c) in cazul in care incheierea unui nou contract individual de muncă pe durată determinată se impune pentru temeiurile prevăzute la art. 81 lit. e);
d) in cazul in care contractul individual de muncă pe durată determinată a incetat din initiativa salariatului sau din initiativa angajatorului, pentru o abatere gravă sau abateri repetate ale salariatului.
----------------------
Art. 85. - Angajatorii sunt obligati să informeze salariatii angajati cu contract individual de muncă pe durată determinată despre locurile de muncă vacante sau care vor deveni vacante, corespunzătoare pregătirii lor profesionale, si să le asigure accesul la aceste locuri de muncă in conditii egale cu cele ale salariatilor angajati cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată. Această informare se face printr-un anunt afisat la sediul angajatorului.

-------
Art. 86. - Cu exceptia dispozitiilor contrare prevăzute in prezentul cod, dispozitiile legale, precum si cele cuprinse in contractele colective de muncă aplicabile salariatilor cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată se aplică in egală măsură si salariatilor cu contract individual de muncă pe durată determinată.
--------
Conform art.86 nu poti desface contractul de munca unui angajat care se afla in concediu medical, chiar daca are contract de munca pe perioada determinata.

Art. 60. - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacitătii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata concediului pentru carantină;
c) pe durata in care femeia salariată este gravidă, in măsura in care angajatorul a luat cunostintă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in vârstă de până la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, până la implinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru ingrijirea copilului bolnav in vârstă de până la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, până la implinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata indeplinirii serviciului militar;
h) pe durata exercitării unei functii eligibile intr-un organism sindical, cu exceptia situatiei in care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârsite de către acel salariat;
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de busteani »

Asta am citi si eu. O concluzie va rog!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

busteani scrie:Asta am citi si eu. O concluzie va rog!
păi concluzia e simplă:
1.nu ai voie să-l concediezi pe timpul concediului medical Conform art.86 nu poti desface contractul de munca unui angajat care se afla in concediu medical, chiar daca are contract de munca pe perioada determinata.

Art. 60. - (1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacitătii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;


2. (3) Contractul individual de muncă pe durată determinată poate fi prelungit si după expirarea termenului initial, cu acordul scris al părtilor, dar numai inăuntrul termenului prevăzut la art. 82 si de cel mult două ori consecutiv.
----
La expirarea contractului, trebuie intocmit un alt contract dar de data asta pe perioada nedeterminata.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#6 Mesaj de Doriana »

astepti sa se temine concediul medical si ii faci decizie de lichidare..... :idea:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

tomac scrie: ----
La expirarea contractului, trebuie intocmit un alt contract dar de data asta pe perioada nedeterminata.

-------
Conform art.86 nu poti desface contractul de munca unui angajat care se afla in concediu medical, chiar daca are contract de munca pe perioada determinata.
Concluziile erau intercalate intre textele de lege
:lol: :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de busteani »

Mie nu mi se pare normal sa fie asa, deoarece daca sta in concediu vreo 6 luni de zile trebuie sa il tii atata timp, iar daca tu aveai nevoie de el pentru 3 luni, eu zic ca ar trebui sa i se incheie de drespt contractul si eventual sa intre in somaj!
Asta era logica mea, desi ...... legea e lege! Mie tot nu imi e clar!

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de busteani »

Si in plus daca e contract pe perioada determinata ce decizie de lichidare sa ii fac? Ii fac act adtional de prelungire a contractului sau se intelege ca e inca angajata daca a fost in concediu? :roll:

Scrie răspuns