monetare

Mesaj
Autor
saboo
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: targoviste

monetare

#1 Mesaj de saboo »

Cunoaste cineva informatii cu privire la modul de intocmire a monetarelor dupa denominare? Registrul de casa va reflecta soldul casieriei numai in noua moneda? Multumesc!

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#2 Mesaj de maryo »

... doar in noua moneda ... :) ... cealalta e veche ...
:)
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de ducaa »

Vreau sa va intreb si eu ceva.Monetarele le bag la sectiunea IESIRI da?
Ce completez in tabelul ce cuprinde date despre client?Vb de prg saga ?

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#4 Mesaj de maryo »

da ... acestea se introduc in meniul monetare ... iar la definirea clientului pentru cont treci .... contul casa ... aceste lucruri le puteai afla si daca citeai help-ul ... :lol:
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

#5 Mesaj de chivuc »

ducaa scrie:Ce completez in tabelul ce cuprinde date despre client?
Nu scrii nimic. La denumire doar ceva de genul vanzari zilnice sau vanzari magazin, alegi cava care-ti place, care se potriveste firmei in cauza. Nu cred ca va veni cineva sa se uite in calculatorul tau sa vada ce ai scris la date despre client. Intereseaza doar n.c. sa fie corect facute, iar astea se vad in reg jurnal care se scoate pe suport (hartie), cartea mare care, de asemenea, se scoate tot pe suport. Deci calculatorul nu cred ca are cineva timp sa ti-l ia la purificat atata timp cat sunt obligatoriu intocmirea atator hartoage.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de ducaa »

Cu scuzele de rigoare nu am inteles.Am cautat si in index dar nu gasesc.este vb de saga s.Deci intru la sectiunea IESIRI si am in primul tabel client si la denumire scriue monetar sau cum?
VA multumesc!!!

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de ducaa »

ok.Deci trec la denumire client vanzari zilnice.Ma intreaba daca introdu clienrul dau ok salvez si apoi in tabelul 2 la denumire artico cantitate etc trec tot asa de l amine.La cantitate musai trec 1?
Si bag pe fiecare zi in parte da?Deci pe fiecare zi dau iesiri adaug si aleg clientul vanzari zilnice eok?

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#8 Mesaj de maryo »

chivuc scrie:... Deci calculatorul nu cred ca are cineva timp sa ti-l ia la purificat atata timp cat sunt obligatoriu intocmirea atator hartoage.
... din cite stiu eu ... daca cel ce vine in verificare are ... dubii, informatii sau alte "clarviziuni" (caz de evidenta dubla ... sau alte bazaconii) ... ti-l cam ia cu totul ... ti-l sigileaza ...asa ca tot conteaza ce scrii acolo ... :lol:
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#9 Mesaj de maryo »

ducaa scrie:Cu scuzele de rigoare nu am inteles.Am cautat si in index dar nu gasesc.este vb de saga s.Deci intru la sectiunea IESIRI si am in primul tabel client si la denumire scriue monetar sau cum?
VA multumesc!!!

... si mie i-mi pare rau ... dar mai mult de atit nu stiu... nu sunt un utilizator de saga S ... stiu doar citeva chestiuni ... cred ca domnul Vlad Septimiu te poate ajuta aici ..el e unul din utilizatori care ti-ar putea oferi mai multe informatii ... :)
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

in saga s dupa cunostintele mele nu se pot introduce monetare... acolo este contare de gestiune... :cry:
dar ma mai joc putin cu programul si vin cu detalii

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de ducaa »

si eu ce ma sfatuiesti sa fac, bag facturile la intrari in saga s ca trebuie sa am o evidenta a produselor ca este un en-gorss care are 2 puncte de desafcere si monetarele in saga c? si apoi regsitrul de casa cum il scot?:(
Vreau sa ma lamuriti si pe mine va rog.
va multumesc!!!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

pai... e mai complicat...
ideea e ca trebuie sa descarci gestiunea... daca vinzi pe baza de monetare cum stii ce ai vandut ?

poti sa scozti reg de casa din saga c dupa ce transfer notele din s :D... sau poate ne rugam de dl administrator sa mai mufeze programul sa transfere si in saga s notele in reg de casa si atunci treaba e rezolvata

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#13 Mesaj de Doriana »

ducaa scrie:si eu ce ma sfatuiesti sa fac, bag facturile la intrari in saga s ca trebuie sa am o evidenta a produselor ca este un en-gorss care are 2 puncte de desafcere si monetarele in saga c? si apoi regsitrul de casa cum il scot?:(
Vreau sa ma lamuriti si pe mine va rog.
va multumesc!!!
pai sa inteleg ca ai 2 puncte...1 amanunt si inu en gros....?
in cazu` asta saga s pt en gros, si saga c pt magazin..... si eu am 3 firme in sit asta...... mai citeste si
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=61
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=218

oricum monetarele le bagi in c.... in s nu vad cum descarci.... :wink:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#14 Mesaj de ducaa »

Am un en gross si 2 puncte de desafcere adica 3 gestiuni.Ce zici sa tin evidenta la cele 2 mag cu amanuntul in c si en gross in s.Dar trebuie sa tin si la magazine in s pentru evidenta produselor ce ziceti?

Prcatic tin evidenta in c si s il folosesc doar pentru produse.Dar iesirile cu factura din en gross le bag in s? si pe fiecare zi fac transfer in c pentru regsitru de casa sau cum sa fac?

In legatura cu monetarele am intelesc ca u merge in s.Dar problema mea este ca eu dau pe casa si vanzarile si reparatiile din service.Si in raport nu imi apare decat suma totala.eu va intreb cum sa procedez ca in raport sa imi dau seama cate reparatii au fost si cate vanzari?
va multumesc!!!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#15 Mesaj de septimiuv »

in s se tine evidenta cantitativa deci iesirile cu factura se baga in s pentru a descarca gestiunea
pt a evidentia separat serviciile si vanzarea trebuie mers la cei de unde ati luat casa de marcat sa va faca 2 articole... altfel nu prea aveti cum sa faceti contarea, cat e 704, cat e 707, cu ce suma se face descarcarea gestiunii ??

Scrie răspuns