fisiere/grupe

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#16 Mesaj de lupitaa »

Poti obtine situatii detaliate pe grupe la intrari, astfel:
a) pe baza grupelor de la "articole", daca le definesti cand creezi fiecare articol, sau le asociezi ulterior articolelor care au fost create fara grupa (in fisiere/articole)-ceea ce cred ca ai si facut. Atribuirea grupei la articole nu poate fi facuta pentru tipul "nedefinit" (de aceea nu-ti apar in situatii). Aceasta varianta e utila in cazul in care cunosti precis destinatia articolului creat;
b) pe baza grupelor de la "articole contabile" care se definesc si apoi se introduc cand operezi fiecare linie in detalii intrari in partea dreapta. Filtrarea acestora se face in "Situatie aprovizionari" prin dreptunghiul de filtrare care apare separat, deasupra ferestrei cu intrarile - in acest caz apar si articolele contabile create cu tipul "nedefinit" carora li s-a atribuit grupa respectiva.
Pentru cumpararile pentru nevoile firmei, eu utilizez mai mult varianta b), deoarece un articol poate fi folosit pentru mai multe destinatii (de exemplu, tin evidenta carburantilor consumati pe fiecare masina in parte si daca la articolul "benzina 95" pun grupa masinii rosii in "articole", cand pun "benzina 95" in masina verde, nu mai am ce face pentru ca articolul a fost creat avand grupa masinii rosii). Astfel, fiecarui articol ii stabilesc destinatia in momentul operarii prin grupele asociate articolelor contabile.
Grupele asociate furnizorilor nu te ajuta in urmarirea detaliata a aprovizionarilor. In plus, de la un furnizor pot sa iau si furaje pentru animale si hartie pentru copiator sau salopete pentru salariati...
Herganiec a descris foarte bine functionalitatea grupelor.
https://adilupita.wordpress.com/

constantinv970
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:00 am

service si magazin

#17 Mesaj de constantinv970 »

Am un srl ,cu un service auto si cu un magazin de haine second hand(o cladire impartita in doua) si o singura casa de marcat.
1) Cum sa fac inregistrarile sa am cheltuieli/venituri pe fiecare in parte?
fac grupa ptr service si una ptr mag?
2) Contab de gestiune global valorica sau cantitativ valorica ,care se folosesc in cazul meu?
va multumesc anticipat!

Am abonament la saga c fara stocuri.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#18 Mesaj de eugen01 »

1.Din moment ce aveti Saga fara stocuri puteti tine evidenta contabila numai global valoric.
2.Creati doua gestiuni global valorice.(Manual Saga >Gestiuni Global-Valorice) sau pentru o prezentare mai pitoreasca o Cautare pe Forum.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de eugen01 »

nu cred ca adaug ceva nou la acest topic, Herganiec,Lupitaa fiind mai mult decat expliciti dar...

100 Magazin
100.01.001 Cheltuieli
100.02.001 Venituri
200 Service
200.01.001 Cheltuieli
200.02.001 Venituri

1.A treia grupa , 001 - 999, e pentru clasificare cheltuieli/venituri.
Pentru ca activitatea se desfasoara in acelasi spatiu va fi foarte greu, sa defalcati anumite cheltuieli (telefon, energie electrica etc..).
2.Veniturile din vanzari de la magazin vor fi clar evidentiate in analiticul aferent.La fel si vanzarile de marfuri din Service.Aici daca emiteti factura de servicii (inspectie ITP de ex.) as sugera sa se deschida in planul de conturi un analitic la 704 (704.01).Atentie la punct.
3.Evident, in afara analiticelor create prin definirea gestiunilor, puteti sa creati in planul de conturi analitice, pentru cheltuieli/venituri .Ex 628.01 si 628.02
Ultima oară modificat Mar Feb 16, 2010 9:07 am de către eugen01, modificat 1 dată în total.

constantinv970
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:00 am

#20 Mesaj de constantinv970 »

multumesc eugen01,sa vad in practica acum daca ma descurc

deci urmez calea fisiere-grupe-art conta-adaug
aici pot inregistra toate articolele care le am in gestiune cf cu lista de la casa de marcat?
ex,am codurile de la 1-10 ptr service-ul auto si de la 101-134 ptr second hand
mi-e teama sa nu fac ceva gresit

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#21 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm...sa nu confundam articolele contabile cu articolele pe care le avem in vanzare.(eu am pierdut o luna de zile ca sa inteleg diferenta intre articol...si Tip Articol).Articolele pe care le avem in vanzare doar daca avem gestiune cantitativ valoric, suntem obligati sa le definim in meniu Articole. :oops:

Articolele pe care le avem in vanzare, (la o gestiune global valorica) se introduc pe nedefinit (tip articol) iar "distributia" lor in gestiuni se face prin alegerea aferenta analiticului gestiunii.Ex. (Presupunem ca cele 2 gestiuni sunt create, in meniul Gestiuni adica sigur avem 371.01(etc..) si 372.02(etc..)

Primim o factura de la un furnizor de tricouri.
1.Il introducem in meniul Furnizori.(daca nu am mai lucrat cu acest furnizor , Saga ne ajuta sa-l introducem direct din ecranul de intrari).Salvam.
2.In ecranul de jos (detalii factura) click-aim Adaug.In coloana Denumire trecem Tricouri XL ,TVA(daca e cazul), cant, UM, sarim la valoare (pentru a evita micile neajunsuri provocate de rotunjiri la PU).In coloana cont introducem analiticul gestiunii 371.01 si uite asa avem stoc in prima magazie/gestiune.
2a Tricouri M (deci numele marfii se introduce direct fara o definire in prealabil, dealtfel la Sga fara stocuri nu aveti meniu pentru definirea articolelor).
3.Daca lucram cu grupe, intai trebuie sa cream acele grupe in Fisierul grupe.(Recititi cele scrise de Herganiec si de Lupitaa).
4.Daca am creat grupele, la pasul 2 ne va aparea o coloana Grupa.Unde evident, alegem grupa.(Nu inteleg codificare dvs.)
5.Nimic nu va impiedica sa deschideti in Saga o firma intitulata "Exercitii" sau Proba sau cum doriti dvs, unde sa testati diverse idei.

despre lucrul cu gestiuni global valorice iata un link (sunt mai multe daca dati o cautare pe Forum)

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... l+valorice

(spuneti ca v-ati descurcat ) :)

constantinv970
Mesaje: 14
Membru din: Joi Sep 03, 2009 12:00 am

#22 Mesaj de constantinv970 »

in sfarsit am reusit,am creat gestiunea ptr magazin,global valorica,apoi mi-am inregistrat la grupe articolele pe care le am;apoi am intrat in meniul"intrari dupa ce am trecut datele furnizorului,in ecranul urmator am inceput sa-mi insir articolele din factura aprovizionata si am fost placut surprinsa de progr saga cum scoate dif pret marfuri ct 378...e destept;
inca odata va multumesc ptr indrumari!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#23 Mesaj de eugen01 »

constantinv970 scrie:in sfarsit am reusit,am creat gestiunea ptr magazin,global valorica,apoi mi-am inregistrat la grupe articolele pe care le am;
imi permit sa va mai atrag atentia asupra folosirii facilitatii de grupe.Nu se folosesc pentru definirea articollelor/marfurilor(intrarile se fac pe Nedefinit).Grupele se folosesc pentru grupare...dar poate am inteles eu gresit/eronat raspunsul dvs..... :oops:

miscoir
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 21, 2022 1:38 pm

Re: fisiere/grupe

#24 Mesaj de miscoir »

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Cum inregistrez obiectele de inventar date spre inscriptionare la un tert ( 351 =303).
Multumesc!

marinn252
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 14, 2017 11:37 am

Re: fisiere/grupe

#25 Mesaj de marinn252 »

Buna ziua,
Sunt noua pe forum. Cu toate ca folosesc de destul de mult timp Saga, as avea nevoie de cateva lamuriri.
Firma la care lucrez, are o cladire de birouri ce este data spre inchiriere clientilor.
Lunar avem cheltuieli administratative, cheltuieli ce se refactureaza, si cheltuieli ce intra in service charge.
Se odreste sa avem o evidenta mai exacta a costurilor pe care le suporta proprietarul pentru intretinerea cladirii.
Spre exemplu: facturile de utilitati vin pe total cladire, de aici se face un calcul pentru consumul fiecarui chirias, o parte se duce in service charge pentru spatiile comune, si restul ar trebui sa fie costul proprietarului.
Cu ajutorul grupelor as putea sa tin o evidenta mai clara? Ideal ar fi si pe fiecare chirias in parte.
Multumesc!

Scrie răspuns