fisiere/grupe

Mesaj
Autor
draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

fisiere/grupe

#1 Mesaj de draghicia134 »

Buna ziua. Imi cer scuze daca nu postez intrebarea unde trebuie. Sunt noua si nu ma prea descurc pe forum. Va rog sa ma ajutati si pe mine in lucrul cu grupe din fisiere. Puteti sa imi spuneti exact pasii pe care trebuie sa ii urmez?
va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de herganiec »

ar trebui sa ne spuneti la ce doriti sa folosti grupele si apoi putem sa ne dam cu parerea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de draghicia134 »

Pt o agentie de turism care vor sa urmareasca actiunile pe care le fac. Ex. am cod de actiune TMX9659. Vreau sa introduc facturile de intrare si de iesire pe acets cod ca sa le pot urmari V si Ch. In cadrul acetui cod, pot avea cazare 9%, masa 19%, taxa hoteliera. De la Saga am fost sfatuita sa folosesc acaesta sectiune, dar nu stiu cum.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

am inteles.
la grupe mergeti la articole contabile si creati ex. 001 - si denumire: cod actiune TMX9659
si tot asa toate care le vrei sa le urmariti.

apoi la intrari in partea de jos a limiilor din factura de intrare sau iesire , va apare o colana <grupa> unde selectati cand doriti grupa in care se incadreaza intrarea sau iesirea respectiva.
restul se lucreaza normal.

aceasta va ajuta ca sa puteti face listati de balante sau fise ,etc si dupa filtrul grupa.

Succes.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Sa nu radeti de mine ..... (desi eu unul poate m-as amuza): Imi ploua in gura sa aflu cum se lucreaza cu grupele astea...
Chiar nu inteleg ....
Dar si cand am sa le inteleg, sa mi te tii........
:cry:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

#6 Mesaj de draghicia134 »

paturcai scrie:Sa nu radeti de mine ..... (desi eu unul poate m-as amuza): Imi ploua in gura sa aflu cum se lucreaza cu grupele astea...
Chiar nu inteleg ....
Dar si cand am sa le inteleg, sa mi te tii........
:cry:
Sunt in aceeasi situatie cu paturcai. Am incercat dupa explicatiile lui herganiec, dar tot nu ma descurc. Cand dau listare fise artiole nu imi arata nimic.
PLEASE se mai pot da lamuriri? :cry:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

Sa-l asteptam pe colegul HerganieC, care este foarte avansat la jocul lui online :wink: sa se uite si in zona noastra poate, poate.
Nu! Ne va ajuta!
Ajutati-neeeeeeeeeeeeeeeeeeee!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#8 Mesaj de tomac »

F1 sau Ajutor - Manual de utilizare.
E simplu. E o modalitate de a urmari o activitate, cheltuielile sau veniturile, pe centre de cost sau cum se doresc a fi numite acele grupe.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de draghicia134 »

multumesc tomac. daca as fi inteles ceva de acolo, nu mai apelam la forum. unii sunt mai grei de cap. ce sa fac? :cry:

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de paturcai »

Nu-i un om rau.
Sa avem un pic de rabdare.
:lol:
Ia sa vedem ce am inteles eu din aceste grupe: de fapt sunt niste coduri care se dau unor operatiuni.
Exemplu:
Imi creez grupa 100 pe care o intitulez BENZINA nedeductibila fiscal in GRUPE. Salvez.
Daca ma duc in INTRARI si adaug un document:
1. Numar de doc,
2. Denumire furnizor
3. Data facturii/bonului
4. Data scadenta
5. Salvez
Ma duc in partea de jos si imi adaug continutul facturii/bonului:
1. Aleg NEDEFINIT
2. Dau explicatia (Benzina)
3. Pun UM, buc/ltr
4. TVA este implicit 19, eu pun ZERO (cifra 0)
5. Pun cantitatea, 1, sau numarul de litrii
6. Ma duc direct la rubrica de TOTAL unde trec valoarea bonului/facturii
7. Pun contul analitic ales de mine 6581
8. Si SURPRIZA imi apare: Grupa, dau click cu mouseul si aleg grupa 100
9. Salvez.

Ma duc sa vad la ce-mi foloseste in:
Fisa de cont: la furnizorul 401, voi alege dupa grupa 100, si mi se vor grupa toate operatiunile furnizorului meu divers/nenominalizat care are BENZINA nedeductibila fiscal
Mai mult in ARTICOLE CONTABILE am o coloana care la fel imi arata grupa in functie de validarile pe care le-am facut.
Daca ma duc pe situatie aprovizionari, imi va aparea o fereastra micuta care ma invita sa aleg grupele sau sa le las pe toate.

Cred ca asta inseamna grupele. Te ajuta la ceva?
In momentul asta nu stiu la ce imi va folosi, dar cred ca este o chestiune utila.
In noianul de cheltuieli de exemplu, la nestocate, unde pun: rechizite, consumabile pentru intretinerea firmei (dero, etc), pe vremuri benzina, este utila o departajare, o filtrare a cheltuielilor ca sa scap de analitice pentru fiecare cheltuiala in parte. De exemplu aveam: 604.00001 pentru rechizite, 604.00002 pentru benzina, 604.00003 pentru materiale de curatenie, si acum avand grupele pot scoate ce ma intereseaza mai repede filtrand dupa grupe.
Prefa-te ca ai inteles! Te rog.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

#11 Mesaj de draghicia134 »

Multumesc mult paturcai. Am inteles (si nu ma prefac :lol: ). Prima parte a mers si la mine, dar ma asteptam la altfel de situatie cu aceste coduri. Nu contest ca este utila, dar nu pentru activitatea mea. Credeam ca scap de exportul in excell si de sortarile de pe acolo, dar se pare ca nu.

[/img]

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de herganiec »

uitati la ce se pot folosi grupele (centre de cost):
stiu o firma de taximetre care are vreo 40 de masini.


am mers la fisiere--> grupe ---> articole contabile si a creat ca mai jos:
cod denumire
1000 B 24 AVR
1001 B 25 ASF
1002 B 32 EWQ
....

cand se fac operatii de intrare sau iesire , dupa cont apare si coloana Grupa unde se alege masina de care este cheltuiala sau venitul.
acest fapt ma ajuta apoi la listarea balantei contabile, la fise de cont prin faptul ca pot vedea fisa contului sau balanta si pe masina(GRUPA) care am ales-o in intrari sau iesiri.
pot vedea ce cheltuieli am cu benzina de exemplu, pe o perioada pe toate masimile sau numai pe una anume.
pot lista balanta clasa 6 si 7 cu filtru pe grupe... etc.
incercati merge sigur.




alte firme folosesc asa:

am mers la fisiere--> grupe ---> articole contabile si a creat ca mai jos:
cod denumire
01 CONDUCERE
02 ORAS 1
03 ORAS 2
04 ORAS 3
05 ORAS 7
07 ORAS 4
08 ORAS 5
09 ORAS 6
...


La ce ma ajuta asta:
mergem la intrari si presupunem ca am factura de telefon de apa, de chirie, de internet,etc pe fiecare locatie a mea (Oras 1 .. 2..)

o introduc la intrari in mod obisnuit iar dupa cont apare grupa unde pot selecta locatia (Orasul 1..2 ) de unde provine factura.

acest lucru ma ajuta apoi la listarea balantei contabile la fise de cont prin faptul ca pot vedea fisa contului sau balanta si pe centru de cont(GRUPA) care am ales-o in intrari sau iesiri.


OBS.
avand grupele puteti incadra si angajatii in locatia de care apartin si sa aveti notele contabile aferente defalcate pe centrele de cost de care apartin.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

draghicia134
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mai 26, 2008 12:00 am

#13 Mesaj de draghicia134 »

mersi mult herganiec. ma apuc acum de lucru sa vad ce rezultate obtin. trebuie sa obtin o situatie care sa semene si sa furnizeze datele aproximativ la fel cu ce primeau patronii de la programul pe care il foloseau inainte.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de paturcai »

Stiam eu ca HerganieC o sa isi faca ceva timp.
Lumea multa...oameni,,,,
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#15 Mesaj de danilevicis »

am creat grupa furnizori animale, si am asociat respectivii furnizori cu grupa. insa la filtrare aprovizionari nu imi filtreaza decat articolele "animale" iar eu doresc sa filtreze si cele pe tip nedefinit asociate furnizorilor resectivi.
de ce nu filtreaza dupa nedefinit?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns