Plata in lei a facturilor primite in euro (valuta)

Mesaj
Autor
iancul975
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am
Localitate: Oradea
Contact:

Plata in lei a facturilor primite in euro (valuta)

#1 Mesaj de iancul975 »

Situatie:
- Primesc factura in euro de la furnizor ( din Ungaria) iar plata se face in lei ( prin transfer bancar in contul de lei al furnizorului din Ungaria).
- inregistrez plata prin jurnalul de banca - lei, selectez facturile pe care le platesc. In lei, situatia pe aceste facturi este Ok, apare plata (in lei)
Problema este urmatoarea: la Situatie furnizori in euro nu apar platile efectuate din contul de lei, furnizorul este cu sold (in valuta)
Cum trebuie inregistrata plata in lei a unei facturi in euro astfel incat sa fie corecta si situatia in valuta (euro) a furnizorului? :?:
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#2 Mesaj de balazse »


iancul975
Mesaje: 3
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am
Localitate: Oradea
Contact:

#3 Mesaj de iancul975 »

Multumesc de idee.
Am rezolvat astfel:
- in jurnal banca lei am inregistrat plata in lei (ca si un transfer in contul de valuta)
581=5121
- in jurnal banca valuta am inregistrat
401 = 5124 (factura furnizor in valuta - furnizorul este ok si in lei si valuta)
581= 5124 (cu suma din 581 platita la furnizor cu minus pt a nu denatura ct 581 si 5124 pe rulaje).
Nu e greu, dar ar fi mai usor daca atunci cand selectez la plata in lei facturile in valuta, programul ar descarca sumele de la furnizor atat in lei cat si in valuta, mai ales ca apar si sumele in valuta la selectia facturilor.
Salutari.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#4 Mesaj de balazse »

Cu placere. Sa speram ca se va implementa ceva cu timpul pentru pentru a rezolva si aceste tipuri de probleme.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Plata in lei a facturilor primite in euro (valuta)

#5 Mesaj de tudosien »

S-a reglementat sau se face tot cu artificiul de aici: https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic ... 83#p155583
Eu am incercat pe direct cu inregistraea cursurilor automat in detalii-jurnal de banca LEI si totul pare OK la diferentele de curs(sunt inregistrate) iar in situatia furnizorilor sunt inchise facturile. Insa daca dau verificare apar mesaje gen "diferente la inregistrarea in casa/banca/deconturi" si apoi "diferente la factura XXX neachitat factura:0, neachitat recalculat:0" !?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata in lei a facturilor primite in euro (valuta)

#6 Mesaj de balazse »

Sa se reglementeze ce?
Trebuie folosit un cont intermediar (581/999).

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Plata in lei a facturilor primite in euro (valuta)

#7 Mesaj de tudosien »

Scuze, am vrut sa preiau din răspunsul tău anterior si sa întreb dacă s-a "implementat" ceva.

Scrie răspuns