Contabilitate COOPERATIVA AGRICOLA

Mesaj
Autor
apostole808
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 04, 2008 12:00 am

Contabilitate COOPERATIVA AGRICOLA

#1 Mesaj de apostole808 »

Dragi colegi,
va rog mult ajutati-ma si pe mine cu informatii privind evidenta contabila la o cooperativa agricola .
Am cautat pe net , dar nu am gasit nimic concludent ... :( ; Legii 566/2004 ii lipseste aspectul legat de sistemul tehnic-operativ si contabil al cooperativelor agricole.
De asemenea , daca ma poate ajuta cineva , de unde se procura registrele specifice pentru o cooperativa agricola.
Am intrebat si la Sagasoft, nu au sau nu exista un soft special pentru o asemenea contabilitate.
In speranta ca ma poate ajuta cineva , va multumesc mult .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu e nimic special legat de cooperativele agricole. Acestea întocmesc acelaşi bilanţ ca societăţile comerciale, cooperativele meşteşugăreşti, cooperativele de consum. Depun aceleaşi declaraţii, la exact aceleaşi termene. Nu există nicio lege specială ce să reglementeze altceva. Legea 566 din 2004 reglementează cadrul juridic privind înfiinţare şi funcţionarea cooperativelor agricole, aşa cum Legea 31 din 1990 reglemenzează cadrul juridic necesar înfiinţării şi funcţionării societăţilor comerciale.
Dacă vă uitaţi la bilanţ, veţi vedea că există la forma de organizare - cooperative agricole, la cod 43.
De ce credeţi că ar fi chiar atât de speciale? OMFP 1752/2005 li se aplică şi acestora. Nu există nicio altă reglementare fiscală sau contabilă, specială dedicată expres cooperativelor agricole.

Folosiţi SAGA C, întocmiţi exact aceleaşi documente, aceleaşi declaraţii, aceşaşi bilanţ, cu aceleaşi termene de depunere, ca o societate comercială exact aşa cum fac şi cooperativele de consum şi cele meşteşugăreşti
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostole
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de apostole »

Multumesc mult .
Numai bine ... si mult succes mai departe !

apostole
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de apostole »

Apelez din nou la ajutorul vostru, cu toata recunostinta :
Cooperativa agricola a fost infiintata in martie 2009 dar nu a avut activitate pana in iulie, cand au inceput sa emita facturi cu T.V.A., desi in datele din factura nu s-a inscris si atributul RO inaintea codului unic de inregistrare; drept pentru care am solicitat Certificatul de inregistrare fiscala ; nu exista , mi s-a raspuns ca s-a inregistrat automat ca platitor de T.V.A. la Camera de Comert.
Acum vin si va intreb : se poate depune in luna august cerere de eliberare a Certificatului de inregistrare in scopuri de T.V.A. , in conditiile in care cooperativa figureaza la Camera de Comert ca platitor , de la inceputul activitatii ? ... facturile emise in iulie (cu T.V.A.) sint in regula sau trebuiesc refacute fara T.V.A. , pana la data la care se obtine Certificatul de inregistrare in scopuri de T.V.A. ?...
Am fost azi si la ANAF-local si la Directia de Finante ... si m-au trimis fiecare in partea cealalta ... dandu-mi totusi cateva relatii , dar destul de ambigue .
Va multumesc mult de tot

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

Cei de la ANAF trebuie sa stie sa va spuna cum figureaza cooperativa in vectorul fiscal.
O alta metoda de a verifica este de a introduce codul fiscal al cooperativei, pe VIES
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostole
Mesaje: 9
Membru din: Vin Apr 27, 2007 12:00 am

#6 Mesaj de apostole »

Multumes, multumesc, multumeeesc !

dobrev812
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 28, 2015 7:21 pm

Re: Contabilitate COOPERATIVA AGRICOLA

#7 Mesaj de dobrev812 »

La ce pozitie din declaratia 100 , se declara impozitul pe profit al unei cooperative agricole ?Am trecut la pozitia 107, insa cand generez PDF-ul, vad ca ramane ca suma datorata la plata .Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contabilitate COOPERATIVA AGRICOLA

#8 Mesaj de tomac »

Se declară anual prin 101 nu se declară trimestrial prin D100.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns