poprire angajat cu 2 ore

Mesaj
Autor
farcam
Mesaje: 28
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

poprire angajat cu 2 ore

#1 Mesaj de farcam »

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, am un angajat cu 2 ore si am primit de la executor judecatoresc o poprire . Are netul de 277 lei cat sa virez la executor sau nu virez ca nu este angajat cu norma intreaga? Multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: poprire angajat cu 2 ore

#2 Mesaj de herganiec »

cauti inainte pe forum ca exista subiectul viewtopic.php?f=8&t=42486&p=242114&hili ... re#p242114
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: poprire angajat cu 2 ore

#3 Mesaj de avramg »

Faci urmatoarea adresa la executor"

La adresa dvs referitoare la dosarul de executare Nr. ......... de infiintare a popririi pentru debitorul ......................................, CNP-............................. va comunicam urmatoarele:
• salariatul respective este angajat la societatea noastra cu contract de munca pe durata nedeterminata cu timp partial de 2 ore/zi si realizeaza un venit net lunar de 277 lei.

• Potrivir Codului de procedura civila art 729 alin.3 ‘’ Veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.’’

Prin urmare, avind in vedere prevederile de mai sus va instiintam ca nu putem da curs solicitarii dvs. privind retineri din salariu de la dl ...........................

Scrie răspuns